Levent Gültekin’e hapis cezası

Gazeteci Levent Gültekin‘e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Levent Gültekin’e hapis cezası

Bir dönem Halk TV’de programcılık yapan Levent Gültekin’e, 27 Eylül 2022 tarihinde, Halk TV’de yayınlanan bir programdaki sözleri nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Levent Gültekin’e hapis cezası - Resim : 1

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin aktardığına göre, Bakırköy 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katılmadı.

Gültekin savunmasında “Sizin göreviniz nasıl yargı dağıtmaksa bizlerin de eleştiri yapma sorumluluğu bulunmaktadır. Mersin’deki bir terör saldırısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmayı sert bir dille eleştirdim. Hakaret etmedim, suç işlediğimi düşünmüyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Levent Gültekin’e hapis cezası - Resim : 2

Esas hakkındaki görüşünü sunan savcı Gültekin’in programdaki konuşmasında, “Her ne kadar Cumhurbaşkanı’nın siyasi anlayışını eleştiriyor gibi gözükse de isim vererek matufiyet şartının gerçekleştiğini” ve “İlkokul çocuğu ruh hastalığı” şeklindeki sözün Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararına göre hakaret suçunu oluşturduğunu belirtti.

“Bu sözlerin yazılmadan da eleştiri yapılabileceği” aktarılan esas hakkındaki görüşte gazeteci Levent Gültekin’in atılı suçtan cezalandırılması istendi.

Mahkeme, gazeteci Levent Gültekin’in, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasından 11 ay 20 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Kaynak: haberet.com

Yaşlı çiftin kavgası ölümle bitti Metroda silahlı saldırı Direksiyon eğitmeni kaza yaptı Özgür Özel'in seçim otobüsüne taşlı saldırı