Bakan Fidan'dan barış mesajı: Köprüden önce son çıkış

İsviçre'nin ev sahibi olduğu Ukrayna Barış Zirvesi başladı. Zirvede konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Bu konferans köprüden önceki son çıkış" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan'dan barış mesajı: Köprüden önce son çıkış
  • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ukrayna Barış Konferansı'nda konuşma yaptı.
  • Konuşmasında 2 yılı aşkın bir süredir Avrupa’nın ortasında Ukrayna’nın işgali ile yıkıcı bir savaş yaşandığını aktaran Fidan, "Tahminlere baktığımız zaman kayıpların sayısının 500 binden fazla olduğu görülüyor. Bu artık bir yıpratma savaşına dönmüş durumda. Baktığımız zaman 21. yüzyılda bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini görüyoruz." dedi.

"ÇATIŞMA SAVAŞTAN DAHA FAZLASINA DÖNÜŞEBİLİR"

  • Savaşın devam etmesiyle 2 önemli riskin ortaya çıktığını belirten Fidan, "Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna'nın da ötesine geçebilir. Hali hazırda zaten bu çatışmada şimdiden hatların derinleştiğini görüyoruz ve küresel düzeyde kutuplaşmanın daha da körüklendiğine şahit oluyoruz. Ukrayna ve Rusya arasındaki bu çatışma yakında bir savaştan daha fazlasına dönüşebilir." şeklinde konuştu.

"BU KONFERANS KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ"

  • Bu savaşın kitle imha silahlarını içermesi gibi bir riskin de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, "Bugün bu 2 riski önlemek ve savaşa bir son vermek için toplanmış bulunuyoruz. Önümüzde Ukrayna Barış Planı var. Rusya da kısa süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz. Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşünüyor. Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir." ifadelerini kullandı.
BM, Gazze'deki dramı duyurdu Gazzeli 1 milyon kişi temiz suya erişemiyor Bakan Fidan'dan Türkçe yardım istedi Ziyaret İspanya basınına nasıl yansıdı?