BM: Gazze'nin kuzeyine 23 Ocak'tan bu yana yardım konvoyları ulaşamadı

Birleşmiş Milletler, Gazze'nin kuzeyine 23 Ocak'tan beri insani yardım konvoylarının ulaşamadığını duyurdu. Dujarric, Mısır'da 15 bin ton gıdanın hazırda beklediğini de aktardı.

BM: Gazze'nin kuzeyine 23 Ocak'tan bu yana yardım konvoyları ulaşamadı
  • BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
  • BM Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzari'nin Gazze'ye yardımlarda çok ciddi azalma olduğu uyarısını anımsatan Dujarric, "BM (insani yardım) sisteminin, Gazze'ye daha fazla giriş noktasına ihtiyacı var. Aynı zamanda kuzeye de dahil daha güvenli ulaşım yollarına ve sınır noktalarında yardım geçişlerinin hızlandırılmasına ihtiyaç var." dedi.
  • Dujarric, Gazze'nin kuzeyine 23 Ocak'tan beri insani yardım konvoylarının ulaşamadığını ifade etti.
  • Dünya Gıda Örgütü'nün Mısır'da 15 bin ton gıdanın hazırda beklediğini aktardığını bildiren Dujarric, Gazze'ye insani yardım ulaşımını zorlaştıran hususlardan bazılarını insani ateşkesin olmaması, uluslararası hukuka saygı duyulmadan çatışma yürütülmesi ve kamu düzeninin bozulması olarak sıraladı.

CEVAP VERMEDİ

  • Dujarric, "Gazze'de çocuklar açlıktan ölüyor mu?" sorusuna, bu konunun öğleden sonra BM Güvenlik Konseyi'nde görüşüleceğini belirterek yorum yapmaktan kaçındı. Bunun üzerine gazeteciler, BM'nin neden açık bir şekilde "suçluyu" dillendirmediğini sorarak tepki gösterdi.
  • Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 4 aydan uzun süredir saldırılarıyla açlığa sürüklediği ve insani yardımın girişini engellediği Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da 2 bebeğin açlıktan öldüğünü duyurmuştu.
Gazze'nin kuzeyinde 2 bebek açlıktan öldü Norveç Kralı hastaneye kaldırıldı İran'dan Mısır açıklaması: Normalleşme için gerekli adımların atılması konusunda mutabakata vardık Danimarka Başbakanı'na çiğ et linci