Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki gün sürecek olan Çin ziyareti bugün başladı.Bugünkü ziyarette Putin, Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile bir araya gelirken, 2 buçuk saatlik görüşmelerde ikili ilişkiler masaya yatırıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de

İki günlük ziyaret kapsamında Çin’in başkenti Pekin’e giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de - Resim : 1

Görüşmede, Rusya heyeti içinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, yeni Savunma Bakanı Andrey Belousov, Maliye Bakanı Anton Siluanov, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ve diğer yetkililer yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de - Resim : 2

Çin heyetinde de Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cai Qi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve diğer yetkililer bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de - Resim : 3

İŞBİRLİĞİ MESAJI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ziyaret öncesi Çin'in yerel basınına yaptığı açıklamada, Çin lideri Şi'ye , ‘ulusal çıkarlar ve karşılıklı derin güvene dayalı bir stratejik ortaklık’ kurmaktaki yardımları için teşekkür etti.

Putin, yeni başkanlık döneminin ilk ziyaretini de bu nedenle Çin'e yaptığını vurguladı. Putin ayrıca, Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşmesinde, her iki ülkenin de ‘sanayi ve yüksek teknoloji, uzay ve barışçıl nükleer enerji, yapay zeka, yenilenebilir enerji kaynakları ve diğer yenilikçi sektörler’ alanlarında daha yakın iş birliği kurmaya çalışacağını ifade etti.

İki ülke arasındaki ödemelerin Rus ve Çin para birimiyle yapıldığına dikkat çeken Putin, “Bugün tüm ödemelerin yüzde 90'ı zaten ruble ve yuan cinsinden yapılıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çin'de - Resim : 4

"ÇİN VE RUSYA ÇATIŞMAMA İLKELERİNE BAĞLI KALACAKTIR"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpig, Rus liderinin ziyareti kapsamında yaptığı konuşmada, “Çin ve Rusya, üçüncü ülkelere karşı hizalanmama ve çatışmama ilkelerine bağlı kalacaktır. Çin ve Rusya siyasi karşılıklı güveni derinleştirecektir. Aynı zamanda komşular arasında yeni bir tür ilişki ve bağlantı kurma örneği sergileyecektir. İki ülke de uluslararası hukuka dayalı bir dünya düzenini savunuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Öldüğü düşünülen adam 27 yıl sonra bulundu Doğal afet raporunda çarpıcı sonuç İkili canlı yayına çıkacak İsrail, sivillerin toplandığı alanı hedef aldı