Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var

ABD'de dün kaybolan ve enkaz arama faaliyetleri süren F-35 savaş uçağından haber var. Konuya ilişkin Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinden Nancy Mace, "Nasıl oluyor da bir F-35'i nasıl kaybedersiniz? Nasıl bir takip cihazı yok ve halka ne soruyoruz, bir jet bulun ve teslim edin mi?" açıklamasını yapmıştı.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var

Pazar günü Atlas Okyanusu sahiline yakın noktada Beaufort üssünden havalanan F-35 Lightning II jetleri, Güney Carolina'ya bağlı North Charleston semalarında uçuyordu.

Deniz kuvvetlerine ait uçaklardan biri aniden düşmeye başladı, fırlatma koltuğu düğmesine basan pilot F-35'ten kurtuldu.

Pilot paraşütle North Charleston'un mahallelerinden birine öğleden sonra saat 14.00 sularında indi ve hastaneye kaldırıldı. Pilotun ismini paylaşmayan ABD ordusu, askerin sağlık durumunun ise istikrarlı olduğu bilgisini verdi.

Kazanın duyulmasıyla en üst modelinin fiyatı yaklaşık 130 milyon dolar olan F-35 savaş uçağını aramak için bir operasyon başlatıldı.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 1

GÖLLER TARANDI

Kayıp uçaktan ilk başta herhangi bir iz bulunmazken, ekipler her ikisi de North Charleston sınırları içerisinde yer alan Moultrie ve Marion göllerine odaklanmıştı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, hava koşullarının düzelmesiyle birlikte helikopterlerin de arama operasyonuna katıldığını bildirmişti.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 2

HALKTAN YARDIM İSTENDİ

Yanı sıra, askeri yetkililer F-35 jetinin yerinin belirlenmesi için halktan yardım istemişti. Ancak beşinci nesil savaş uçağı F-35'in kaybolması akıllara soru işaretleri getirmişti.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 3

'NASIL OLUYOR DA BİR F-35'İ KAYBEDERSİNİZ?'

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinden Nancy Mace, "Nasıl oluyor da bir F-35'i nasıl kaybedersiniz? Nasıl bir takip cihazı yok ve halka ne soruyoruz, bir jet bulun ve teslim edin mi?" açıklamasını yapmıştı.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 4

Kazaya dair soruşturma başlatan ABD ordusu, Beaufort üssünden iki kalkış yapan F-35'lerden diğerinin güvenli şekilde üsse döndüğünü aktardı.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 5

KAYIP UÇAK BULUNDU

Yetkililer, F-35'in enkazının Charleston Hava Kuvvetleri Üssü'nün kuzeydoğusundaki kırsal Williamsburg bölgesinde bulunduğunu açıkladı.

Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var - Resim : 6

LİSTE KABARIK ÇIKTI

ABD'nin en gelişmiş jeti F-35'ler, son yıllarda birçok kazaya karıştı. Kasım 2021'de İngiltere ordusuna ait bir F-35 jeti, Queen Elizabeth uçak gemisinden kalkış yaptıktan sonra Akdeniz'e düştü.

Ocak 2022'de ABD ordusuna ait bir F-35 jeti, Güney Çin Denizi'nde USS Carl Vinson uçak gemisine inerken çakıldı. Uçağın enkazının bulunması için ABD ve Çin arasında zamana karşı bir yarış verildi.

Ekim 2022'de Utah Ogden'de eğitim uçuşundan dönen bir F-35 savaş uçağı, pistin sonunda yere çakıldı. Utah itfaiyesi, kaza sonucu yaklaşık 10 dönümlük alanın alev topuna döndüğünü duyurdu.

Aralık 2022'de ise bu kez Texas'taki bir donanma üssüne dikey iniş yapmayı deneyen F-35'in burnu piste çarptı. Kazanın test sürüşü sırasında gerçekleştiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıktı: Kesmeye hakkın yok Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk imzayı attı Belediye başkanının evini ateşe verdiler İran 5 ABD'li tutukluyu serbest bıraktı