Son Dakika: Turizm cenneti Hawaii'de tarihin en büyük yangını çıktı! 80 kişi öldü, yüzlerce kayıp vatandaş var

ABD'nin Hawaii eyaletinin en büyük adalarından olan Maui’de, geçtiğimiz Salı günü başlayan orman yangınlarında bilanço ağırlaştı. Üç ayrı noktada başlayarak adanın neredeyse tamamını etkileyen yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 80'e çıktı, yüzlerce kişi kayıp. Tarihindeki en büyük yangını yaşayan turizm cenneti Hawaii 'afet bölgesi' ilan edildi.

ABD’nin turizm cenneti Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki orman yangınları hala devam ediyor.

Ada yetkililerinden yapılan açıklamada, yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 80'e yükseldiği duyuruldu. Eyalet tarihinin en ölümcül doğal afetinde yüzlerce kişinin kayıp olduğu aktarıldı. Arama çalışmaları kadavra köpekleri ile yürütülürken, ölü sayısının artabileceği vurgulandı.

Çalılıklardan kasabaya yayılan Lahaina yangınının hala devam ettiği, ancak yüzde 85'inin kontrol altına alındığı aktarıldı. Adadaki diğer iki orman yangınından birinin yüzde 80’inin, diğerinin ise yüzde 50’sinin kontrol altına alındığı öğrenildi. Üç farklı noktada alevlerle mücadele sürüyor.

“ACİL DURUM SİRENLERİ ÇALMADI” İDDİASI

Adada doğal afet gibi durumlarda uyarıda bulunmayı amaçlayan acil durum sirenlerinin yangın sırasında çalmadığı iddia edildi.

Hawaii Valisi Josh Green konuyla ilgili ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Tam olarak ne olduğundan emin olmak için kapsamlı bir inceleme başlatılması talimatı verdim" ifadelerini kullandı.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Maui Adası’nda salı günü başlayan orman yangınları Dora Kasırgası'nın etkisiyle giderek yayılırken, 14 binden fazla turist tahliye edilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii’yi afet bölgesi ilan etmiş, böylece adaya federal düzeyde yardımın önü açılmıştı. 

 

Kaynak: İHA