Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın brüt rezervinin arttığını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı paylaşımda göstergelerin mevcut program çerçevesinde iyileştiğini belirtti. Şimşek, "2023 Ağustos ayından itibaren Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu" dedi.

Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın brüt rezervinin arttığını açıkladı
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, finansal göstergelerin mevcut program çerçevesinde iyileştiğini belirtti.
  • Şimşek, risk primini gösteren CDS’nin geçen yıl Mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı Şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
    “2023 yılı Ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken nominal düşüş 1,2 trilyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı. Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu.
Merkez Bankası rezervlerinde hızlı artış Hizmet üretimi yıllık yüzde 6,8 arttı Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira? 16 Mayıs 2024 güncel döviz kuru ABD enflasyon verisi sonrasında altın fiyatlarında yükseliş!