Cevdet Yılmaz: Programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kararlılıkla uyguladığımız programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz. İşsizlik verisi yüzde 8,5 oranıyla azalmaya devam etmektedir" dedi.

Cevdet Yılmaz: Programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı nisan ayı ile ilgili iş gücü verilerini değerlendirdi.

Yılmaz, paylaşımında şunları kaydetti;

  • Kararlılıkla uyguladığımız programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Nisan ayı işsizlik verisi yüzde 8,5 oranıyla azalmaya devam etmektedir. Bir önceki aya ve OVP beklentilerimize göre iyi performans gösteren işsizlik oranı geçtiğimiz yıl Nisan ayına göre 1,5 puan azalmıştır.

"GENÇ VE KADIN İSTİHDAMINDAKİ BU OLUMLU SEYİR UMUT VERİCİDİR"

  • 2024 yılı nisan ayında istihdamımız bir önceki yılın aynı ayına göre 983 bin kişi artarak 32,6 milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Genç ve kadın istihdamı, önemle takip ettiğimiz konuların başında geliyor. Nisan ayında gençlerde işsizlik oranı, yüzde 14,5 ile aylık bazda genç işsizlik verisinin açıklanmaya başladığı 2005 yılından bu yana en düşük seviyededir. Kadınlarda ise yıllık bazda işsizlik 2,9 puan azalarak yüzde 11,1 olarak gerçekleşmiştir. Ekonomimizin potansiyelini yükseltme yolunda, genç ve kadın istihdamındaki bu olumlu seyir umut vericidir.

"VATANDAŞLARIMIZIN UZUN VADELİ REFAHINI ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  • Girmiş olduğumuz dezenflasyon döneminde ilerlerken, sürdürülebilir ve kaliteli büyümeyle işgücü potansiyelini harekete geçirmeye, yeni istihdam imkanları oluşturmaya ve vatandaşlarımızın uzun vadeli refahını artırmaya devam edeceğiz.
Rekabet Kurumu'ndan Google'a 482 milyonluk ceza İşsizlik azaldı Yeni döviz uygulaması bugün başladı Döviz kurlarında haftanın ilk rakamları: Dolar ne kadar, euro kaç lira?