Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor

Milyonlarca ev hanımını ilgilendiren ikinci bir torba yasa daha TBMM'nin gündemine geliyor. Yeni düzenleme ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emekliliğin yolu açılacak.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor

Milyonları yakından ilgilendiren yeni torba yasa düzenlemesi Meclis gündemine geliyor. Torba yasa teklifinde en çarpıcı başlık ise ev hanımlarına emeklilik imkanı.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 1

İSTEĞE BAĞLI

TRT Haber'in haberine göre kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 2

PRİMLERE DEVLET DESTEĞİ

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 3

AZ PİRİM ÖDEYEREK ERKEN EMEKLİ OLACAKLAR

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 4

KISA SÜRECE MECLİS'E GELMESİ BEKLENİYOR

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 5

YIPRANMA PAYI

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Ev hanımlarına müjde! Emeklilik imkanı geliyor - Resim : 6

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

İstanbul'da suya zam talebi Son dakika! Araç sahipleri dikkat: Kış lastiği zorunluluğu öne çekildi! Kimler zorunda? Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat uygulayan firmalara dev ceza! Hamsi arttı fiyatlar düştü