Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda

Ekonomi takımının enflasyonla mücadelesinde kredi kartlarıyla yapılan olan rekor harcamaya kısıtlama getirebileceğinin sinyallerini verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu açıklamalarından sonra kredi kartıyla taksitli alışverişlere tedbir getirilmesi beklentisi oluştu. BDDK verileri göz önünde bulundurulduğunda kredi kartı borçlarının yarısı taksitli harcama olarak yapıldı. Perşembe günü açıklanacak TCMB faiz kararı ile de kredi kartı faiz oranlarının değişmesi bekleniyor.

Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tedbir getireceklerinin sinyalini verdiği kredi kartlarında taksitlere ilişkin bir değişiklik yapılması piyasanın en üzerinde durduğu meselelerin başında yer alıyor. Bireysel toplam 924.7 milyar TL'lik kredi kartı bakiyesinin 422 milyar lirası taksitli kredi kartı borcundan oluşurken, kurumsal kredi kartları bakiyesi olan 346.3 milyar liranın 150.4 milyar TL'si taksitli kredi kartı borcu olarak dikkat çekiyor. Toplam taksitli kredi kartı borçları da 572.5 milyar TL ile yarım trilyonun üzerinde bulunuyor.

Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda - Resim : 1

KART FAİZLERİ NEDEN ARTTI?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştiriyor. Yüzde 8,5 olan politika faizi üç ayda yüzde 25’e çıkarıldı. Politika faiz oranlarındaki bu değişim bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranının da yükselmesine neden oldu.

Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda - Resim : 2

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI İLE TEKRAR DEĞİŞECEK

Referans faiz oranı politika faizi artışı öncesinde yüzde 0,81 seviyesinde ve kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı yüzde 1,36 iken, Eylül itibariyle referans faiz oranı yüzde 2,26'ya, kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranı da yüzde 2,81'e yükseldi. Bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında da beklenti faizin 500 baz puan artması yönünde. Bu artış da yine kredi kartı faiz oranlarının artmasına neden olacak.

Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda - Resim : 3

BİREYSELDE TAKSİTLİ KREDİ KARTININ ORANI YÜZDE 45,6

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verileri kredi kartlarında uygulanacak faiz ve gecikme faiz oranları artsa da özellikle bireysel kullanımda artışın hız kesmeden sürdüğünü ortaya koydu. Haziran başında toplam bireysel kredi kartı bakiyesi 721.4 milyar lira seviyesindeyken 8 Eylül itibariyle 924.7 milyar liraya çıktı. Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları haziran başında 344.8 milyar liradan 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya çıktı. Taksitli kredi kartı harcamaları da haziran başında 368.6 milyar lira iken 8 Eylül haftasında 422 milyar liraya çıktı.

Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda - Resim : 4

Kredi kartı harcamaları artarken bu harcamalar içinde taksitli kredi kartı harcamalarının oranı ise Nisan sonundan bu yana geriliyor. Nisan ortasında bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamaları içinde yüzde 53,4 pay sahibi iken 8 Eylül itibariyle bu oran yüzde 45,6'ya kadar geriledi. Bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı 8 puan birden düştü.

İlk kez konut alacaklar dikkat! Kredi detayları netleşiyor Merkez Bankası'ndan değişiklik Evlilik kredisi, ev kadınlarına emeklilik, Bağ-Kur'luya erken emeklilik, ara zam... Emeklilere 29 Ekim'de 100'üncü yıl ikramiyesi! İşte masadaki rakam