Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD'de yatırımcılarla buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi politikalarında yürütülen rasyonel program sayesinde ülkeye olan güvenin giderek arttığını söyledi. Şimşek, "Kalıcı refah, yüksek büyüme ve ilave dış kaynak için fiyat istikrarı olmazsa olmaz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD'de yatırımcılarla buluştu

Ekonomi yönetiminin aldığı kararlar, uluslararası piyasalarda karşılık buluyor.

Derecelendirme kuruluşları, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu değerlendirmelerde bulunuyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından 13. Türkiye Yatırım Konferansı düzenlendi.

YATIRIMCILARLA BULUŞTU

Goldman Sachs ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, DEİK Başkanı Nail Olpak ve TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın yanı sıra ABD ve Türkiye'den iş dünyası temsilcileri ile portföy yatırımcıları katıldı.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda, Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin sunum yapıldı ve katılımcıların soruları yanıtlandı.

OVP PROGRAMI ELE ALINDI

Türkiye'nin Orta Vadeli Programı'nın (OVP) anlatıldığı toplantıda, ülkedeki yatırım ortamı ve fırsatları ele alındı.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik politikalara tam desteği olduğu vurgulandı.

Toplantıda, para politikası sıkılaşmasının enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağı kaydedilerek, mali disipline yönelik atılan adımlara değinildi.

2024'te en düşük memur maaşı 33 bin liraya çıkacak Önde gelen ekonomiler yatırım için Türkiye'yi radarına aldı Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira oldu? 19 Eylül 2023 güncel döviz kuru Ticaret Bakanlığı aldatıcı reklam veren firmaların cezasını kesti