İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Samet Güneş, genç nüfustaki işsizlik miktarını düşürmek için iş ve meslek danışmanlarının gençlere ulaşarak uygun işlere yönlendireceklerini belirtti.

İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek
 • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Samet Güneş, İŞKUR'un iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını belirleyerek istihdamın muhafaza edilmesi ve artırılması, işsizliğin ise azaltılmasına ilişkin faaliyetlerine devam ettiğini dile getirdi.
İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek - Resim : 1
 • Yılbaşından bu yana 1 milyon 2 bin 419 kişinin işe girmesine aracılık ettiklerini dile getiren Güneş, yüzde 9,1 oranla işsizlik düzeyinde son 10 senenin en düşük rakamına ulaştıklarını belirtti.
 • İŞKUR olarak genç nüfusu çok önemsediklerini dile getiren Güneş, "taşı sıksa suyunu çıkaracak" nitelikteki gençleri heba etmemek, daha fazla iş gücü piyasasına ve eğitime dahil etme niyetinde olduklarını belirtti.
 • İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek - Resim : 2

  "GENÇ İŞSİZLİKTE CİDDİ İYİLEŞMELERİMİZ VAR"

  • İŞKUR olarak da bu anlamda önemli politikalar uyguladıklarını aktaran Güneş, "Genç işsizlikte ciddi iyileşmelerimiz var. 2020 yılında yüzde 24,9 olan genç işsizlik oranını yüzde 16,7 seviyesine kadar çekebildik. Tabii bunları yeterli görmüyoruz." dedi.

  İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek - Resim : 3

  "NİTELİKSİZ İŞLERİ BULAN KURUM' İMAJINI KALDIRIYORUZ"

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da özellikle genç nüfusa odaklandığını ifade eden Güneş, kendisinin talimatları doğrultusunda genç işsizliği azaltmak amacıyla eğitim programları uyguladıklarını söyledi.
  İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek - Resim : 4
 • Savunma Sanayi Başkanlığı, YÖK, sanayi ve ticaret odaları, teknoparklar, üniversitelerle önemli işbirlikleri yaptıklarını belirten Güneş, şunları söyledi:
 • "Bir yandan gençlerin 'geleceğin meslekleri' adını verdiğimiz mesleklerde niteliklerini artırmaya çalışırken, bir yandan da açık iş ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. İŞKUR denilince sanki sadece 'mavi yaka' diye tabir ettiğimiz kesime iş bulan, niteliksiz işleri bulan bir kurum imajı vardı. Yavaş yavaş bunu ortadan kaldırıyoruz. İşte Savunma Sanayi Başkanlığı, TOGG otomobilimiz, YÖK, üniversitelerle yaptığımız işbirliğinin ana çerçevesini bu oluşturuyor. Daha fazla gençleri İŞKUR'a çekmeye çalışıyoruz."

  İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek - Resim : 5

  "ARTIK GENÇLERİ BEKLEMEYECEĞİZ, AYAĞINA GİDECEĞİZ"

  • Güneş, daha fazla işsiz gence ulaşmak amacıyla yeni bir proje daha başlatacaklarını bildirdi.
  • Projenin detayları üzerinde çalıştıklarını, çok yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Güneş, şu değerlendirmede bulundu:
  "Artık gençleri beklemeyeceğiz, ayağına gideceğiz. Yoğun bulundukları AVM'lere, stadyumlara, konser alanlarına, kent meydanlarına, camilere gençlere gidip, ihtiyaçlarını dinleyeceğiz, onları, uygun işlere bizzat iş ve meslek danışmanlarımız iletişime geçerek yönlendirecek. Türkiye İş Kurumu yaklaşık 10 bin çalışanı olan bir kurum. Bunun 4 bin 500'ü iş ve meslek danışmanlarımız, bu alanda uzmanlaşmış genç arkadaşlar, çok rahat iletişim kurabileceklerini düşünüyoruz. Güzel de bir sloganımız var, 'İŞKUR'da iş var' diyoruz. Gelsinler, onlara uygun işleri bulacağız. Nitelikleri uygun değilse onları mesleki eğitimden geçirerek nitelik kazandıracağız. Bir mesleği var ama tecrübesi olmayanları iş başı eğitim programı ile işlere ısındırıp istihdam edilmelerini sağlayacağız. Bu konuda kendimize güveniyoruz."
  • Güneş, gençlerin yoğun olduğu yerlerde açtıkları stantlara kendilerini davet edeceklerini kaydetti.
  • Bu tür çalışmalarla işsizlik oranını yüzde 9,1'den yüzde 7,5 seviyesine çekmek istediklerini söyleyen Güneş, hem iş gücü katılım oranını artırmak hem de işsizliği azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.
  Haftanın son gününde döviz kuru güne nasıl başladı? 17 Kasım 2023 güncel döviz kuru Merkez Bankası'ndan yeni yıl sonu tahmini Altın fiyatları son durum: Bugün gram altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç lira? Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır duyurdu: Togg 2025'te Avrupa yollarında olacak