Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2024 Kurban Bayramı için Ankara bayram namazı saati.

Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak merak ediliyor. Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlıyor. Bayramın ilk günü, camiler bayram namazı için dolacak. Vatandaşlar, namazı kaçırmamak için Ankara bayram namazı vaktini araştırıyor. İşte 2024 Kurban Bayramı için Ankara bayram namazı saati...

Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2024 Kurban Bayramı için Ankara bayram namazı saati.

Ankara bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı. Bayram namazını eda edecek vatandaşlar, bulundukları yerde bayram namazı saat kaçta kılınacak öğrenmeye çalışıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namazı vakitleri sayfasında 2024 Kurban Bayramı için Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak açıkladı.

ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Ankara için bayram namazı saati 05.54 olarak belirlendi. Müslümanlar bu saatte camilere giderek bayram namazını eda edecekler.

TÜM İL VE İLÇELERİN BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Yılda iki dini bayramımız vardır:

1) Ramazan Bayramı

2) Kurban Bayramı

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazı iki rekattır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Niyet edildikten sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Son olarak 4. tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Suriye ve Irak'ta 17 terörist etkisiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı Bayram namazı saatleri! En erken Iğdır'da, en geç İzmir'de kılınacak Cani Eylem Tok ve katil oğlu ABD'de tutuklandı!