Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde saat 12.00 sıralarında orman yangını çıktı. Etrafa yayılan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. İşte detaylar...

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Dim Barajı'nda saat 12.00 sıralarında başlayan orman yangını etrafa yayıldı. Yangın Dim Barajı'nın arka tarafına doğru ilerlerken, bölgeye çok sayıda kara ekibinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleri de yönlendirildi.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 1

Ulaşımın olduğu noktalara ekipler karadan müdahale ederken, sarp ve ulaşımın olmadığı noktalara ise helikopterler ve uçaklar barajdan aldıkları suyla müdahale etti. Bölgede yer yer rüzgarın da etkili olduğu ve seyrek şekilde dağılmış yerleşim yerlerinin de bulunduğu gözlemlendi.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 2

Yangın söndürme çalışmalarına 8 helikopter, 6 uçak, 42 arazöz, 6 su tankeri, 10 ilk müdahale aracı, 4 dozer ve çok sayıda kara ekibiyle müdahalede edilirken, araç sayısının yeni katılacaklarla artacağı belirtildi.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 3

'MÜDAHALEMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR'

Bölgede yangın söndürme çalışmaları yoğun şekilde sürdürülürken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medyadan yangına müdahale eden ekiplerin sayısını paylaştı.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 4

Bakan Yumaklı, "Antalya, Alanya'daki orman yangınına 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası, 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor" dedi.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 5

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Alanya'da yangından zarar gören yerleri ve yangınla mücadeleyi OTAĞ keşif uçağıyla havadan inceledi. Bakan Yumaklı'ya Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey eşlik etti.

Antalya Alanya'da çıkan orman yangınına müdahale sürüyor - Resim : 6

BAKAN YUMAKLI OLAY YERİNDEN BİLDİRDİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ardından olay yerine geçerek kameraların karşısına geçti. Yumaklı, ölü veya kaybın olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"AFAD, Jandarma, Emniyet, UMKE ile birlikte ilk andan itibaren görevinin başındalar. Alanya'daki diğer kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum. Yaklaşık 190 hektarlık bir alanın etkilendiğini ölçümledik. Yangın tamamen kontrol altına alınıp söndürüldüğünde ne kadar bir alanın etkilenmiş olduğunu söyleyeceğiz. Üzümlü ve Gümüşkavak mahalleleri etkilendi. Şu ana kadar insani can kaybı, hayvan telefatı yok. Sadece bir evde hasar meydana geldi tedbiren 17 ev boşaltıldı. Şu an için herhangi kayıp vakası söz konusu değil. Bu eko sistemde yaşayan canlılar da maalesef bu yangından derin şekilde etkilenmiş durumdalar. Rüzgarın sürekli yön değiştirmesi müdahale zamanımızı artırdı. Enerjisi düşürülmüş vaziyette. Şu anda hava ve kava unsurlarımız yoğun şekilde müdahaleye devam ediyorlar. Zaman zaman rüzgarın durması da sözkonusu, bu bir avantaj. Aynı zamanda yangının genişlememesi için avantaj ama çok yoğun dumanı bir arada tuttuğu için hava araçlarının müdahalesinde güçlükler yaşayabiliyoruz. Ölçülen hava sıcaklıkları; rüzgar yaklaşık 20 km. nem yüzde 42, sıcaklık 29 dereceydi. Normalde rüzgarın sürekli yer değiştirmeseydi erken net bir sonuç alabilirdik. Şu anda içinde bulunduğumuz kanyonun sağ ve sol tarafında iki nokta var. Arkadaşlarımız yoğun şekilde oraya müdahale ediyorlar. 1-2 saate kadar bu şekilde devam eder öngöremediğimiz hava ve doğa olayı olmazsa onları da onları da büyük oranda kolaylamış olacağız. Şu anda emin olmadan kontrol altına alındı notu veremiyoruz. Şu anda hava ve kara ekiplerimiz müdahalelerine devam ediyorlar, edecekler. İnşallah bunu da atlatmış oluruz. Biz bu olağanüstü hal ilan etmiştik Ağustos'un sonuna kadar. Normalde Eylül 15'inden itibaren yangın riskleri azalmış olurdu. Burada yangının çıkış sebebi araştırmalar sonunda belli olacak. Buradan vatandaşlarımıza duyarlı olmamaları için, yangının fırsatını, yolunu bulduğunda bir çoklarımızın önemsemediği unsurları büyük yangın şekline çevirebilir. Yeşil vatanı korumak için her bir vatandaşımızın, canını öne koyan arkadaşlarımız için hassas olmalarını rica ediyorum. Tekrar geçmiş olsun diliyorum. Sağ olun."
Antalya yangın
Kılıçdaroğlu'ndan Adnan Menderes'in kabrine ziyaret Türk cerrahlar robotik kalp ameliyatı yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Adnan Menderes, Zorlu ve Polatkan için mesaj İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırıya dava! 28 kişi yargılanacak