Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya Tütünsüz Günü Buluşması'nda konuşuyor. Erdoğan, "Yakın çevremizden başlamak suretiyle tütün kullanan herkesi bu meletin zararlarına karşı açıkça uyardık. Varsa sigara paketlerine el koyduk." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya Tütünsüz Günü Buluşması'nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"SİGARA TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ HEDEF ALIYOR"

 • Dünya tütünsüz günü etkinliklerinin tütün zararlarına ilişkin farkındalığın artmasına katkı sağlamasını diliyorum. Bunun için de tabii özellikle Tuğba kardeşime çok teşekkür ediyorum. Bu konuda verdiği mücadele için. Milyarlarca dolarlık hacmiyle sigara endüstrisinin çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini hedef aldığını görüyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 1

"HER GÜN 20 İNSAN SİGARADAN ÖLÜYOR"

 • Tütün endüstrisi yeni ürünlerle ve kanuni boşluklardan da faydalanarak insanların hayatı pahasına, kazancına kazanç eklemektedir. Aslında rakamlar sorunun vardığı ürkütücü boyutları ortaya koyuyor. Dünyada her gün yirmi bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise her yıl seksen beş bin insanımızı tütün canavarına kurban veriyoruz.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 2

"TÜTÜN DÜNYAMIZI DA KİRLETİYOR"

 • Tütün sadece insanı zehirlemiyor, Aynı zamanda dünyamızı da kirletiyor. Dünya genelindeki çocuk nüfusunun yarısı tütün dumanının kirlettiği havayı solumak zorunda kalıyor. Sigara dumanı dört binden fazla toksik ve kanserojen madde içeriyor. Tütün ürünlerinin içindeki toksin ve diğer kanserojen maddeler havaya yayılarak içen kişinin yakınındakiler için kirli bir ortam oluşturmakta.
 • Tütün kullanmadığı halde tütüne maruz kalanların görüntüsü olan yani pasif içicilerin durumu daha kötü, daha vahimdir. Sigaranın bütün bu zararlarına rağmen tütün endüstrisi büyümeye, her yıl yedi yüz milyar dolar kazanç sağlamaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 3

"SİGARA PAKETERİNE EL KOYDUK"

 • Şahsımın ilk gençlik yıllarından itibaren sigaraya karşı verdiği mücadeleyi aziz milletimiz çok iyi bilmektedir. Yakın çevremizden başlamak suretiyle tütün kullanan herkesi bu meletin zararlarına karşı açıkça uyardık. Varsa sigara paketlerine el koyduk. Onlardan bırakacaklarına dair söz aldık, üzerine ismini, tarihi ve bunları da Cumhurbaşkanlığı makamında özel olarak adeta orada onlara özel makamlar ayırdık. Oralarda teşhir ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 4

"KAPALI ALANLARDA İÇİLMESİNE YASAK KOYDUK"

 • Kapalı mekanlarda sigara içme yasağından para cezalarının arttırılmasına ve yüksek. Vergi uygulamasına kadar çok önemli adımlar attık. Sağlık uyarılarının sigara paketleri üzerinde daha görünür ve etkili şekilde yer almasını sağladık. Dumansız hava sahası ve havanı koru kampanyalarıyla toplumsal farkındalığı arttırmaya çalıştık.
 • Tütün ürünlerine karşı en etkili, en kararlı mücadeleyi yürüten hükümetler bizim hükümetlerimizdir.  Tavizsiz tavrımız neticesinde ülkemizde sigara kullanımında az da olsa program bir gerileme yaşandığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bu sinsi tehlikeye karşı bütün vatandaşlarımızın tüm insanlığın teyakkuz halinde olması gerektiğine inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 5

"ELEKTRONİK SİGARAYA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

 • Özellikle elektronik sigarayla ilgili ifadesi çok çok önemli. Elektronik sigarayla da bizim ülkemize değişik kanallarla girmenin mücadelesini çok veriyorlar ve kaçak yollardan da maalesef sızmalar oluyor. Ama bizim şu anda gümrükler bu konuda iyi bir mücadele veriyorlar.
 • Bize farklı yollardan gelenler oluyor. Biz şu ana kadar buna müsaade etmedik. Bazı hepinizin de duyduğu bir yapılar var. Müsaade bekleteceğiz. Çünkü bunun daha zararlı olduğunun tespitini de yaptık, çıkardık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 6

 • Çünkü biz insanımızı zehirlemeye asla müsaade edemeyiz. Bunun için de bu gayretin, bu önlemlerin alındığı bir yapıyı inşa ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Tütünsüz Günü'nde açıklamalar - Resim : 7

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sarılıp elini öpen kız bakın kimlerin kardeşi çıktı! Kahramanmaraş'ta 4,3 büyüklüğünde deprem MTA deprem risk haritasını güncelledi 9. Yargı paketi TBMM'ye geliyor