Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı

Olası afet ve acil durumlarda, uluslararası ekiplerin birbirleriyle ve ev sahibi ülkeyle birlikte çalışmasının kolaylaştırılması amacıyla Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizmasının başkanlığında, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda AFAD ile gerçekleştirilen "MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı" başladı. Tatbikata, farklı ülkelerden 2 bin 446 personel ve 202 araç katıldı. İşte detaylar...

Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı

Afet ve acil durumlarda uluslararası ekiplerin birbirleriyle ve ev sahibi ülkeyle (afetin meydana geldiği ülke) birlikte çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla sağlık müdahaleleri, arama ve kurtarma, tahliye, güvenlik ve trafik, barınma faaliyetleri kapsamında koordinasyon, eğitim ve tecrübe paylaşımının arttırılması amacıyla Azerbaycan, Almanya, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Estonya ve Polonya'nın 170 personel ve 22 araçla katıldığı, Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizmasının başkanlığında, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile gerçekleştirilen "MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı" başladı.

Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı - Resim : 1

Tatbikatta, 2 bin 446 personel ve 202 araç görev alıyor.

Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı - Resim : 2

Sağlık ekiplerinin haberdar olmadığı 7/24 devam eden senaryolar gereği deprem, patlama ve kazalarda yaralanan hastalara sahra hastanelerinde ilk müdahaleleri yapılıyor.

Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı - Resim : 3

Senaryo gereği bazı hastalar kentin 3 farklı noktasında kurulan sahra hastanelerine kendi imkanlarıyla, bazıları toplu şekilde gelirken, bazı hastaların sevkiyatı ambulanslarla sağlanıyor.

Farklı ülkelerden 2 bin 446 personel 202 araçla Çanakkale'de Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı - Resim : 4

DENİZ VE HAVA ARAÇLARI DA KULLANILIYOR

Kimi hastalar da yine senaryo gereği deniz ve hava araçlarıyla kent merkezine getirildikten sonra sağlık ekiplerince sahra hastanelerine sevk ediliyor.

İstanbul'un 6 ilçesinde PKK'ya operasyon Cezaevi Müdürü Aktürk'ün infaz emrini veren Dadaş yakalandı 9 şüpheli için gözaltı kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıktı: Kesmeye hakkın yok