Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yurt dışına çıkış harcı açıklaması geldi

Basın ve sosyal medyadaki yurt dışına çıkış harç pulları ile ilgili haberlerin peşinden Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden açıklama yaptı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yurt dışına çıkış harcı açıklaması geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan açıklama şöyle:

"Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.

Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir."

2 ilde denize girmek yasaklandı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'ye tepki Malatya'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Eskişehir'de bayram namazı saat kaçta kılınacak?