Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı
31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde itiraz süreci başladı. İtirazlar sandık heyetlerinden sonra sırasıyla ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu'na yapılacak.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 1](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h461q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147087-34147085-bolud-phce.jpg)
Hatay, seçim yarışının son ana kadar baş başa gittiği şehirler arasında yer alıyordu.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 2](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34149637-34149636-aa-tu-lxzn.jpg)
AK Partili Mehmet Öntürk'ün 345 bin 884 oy aldığı ilde, CHP'li Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a 342 bin 972 oy çıktı. Belediye Başkanlığını kaybeden Savaş, sonuca itiraz edeceklerini açıkladı.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 3](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34152190-34152187-kocae-7hup.jpg)
KESİMOĞLU KIRKLARELİ'NDE İTİRAZ EDECEK
Kırklareli'de de seçimi kazanan MHP'li Derya Bulut ile rakibi Mehmet Siyam Kesimoğlu arasındaki fark yüzde 1'den az. 403 oy farkla seçimi kaybeden CHP'li Kesimoğlu, 1924 oyun geçersiz sayıldığını belirtti. İtiraz edeceklerini söyledi.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 4](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h547q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147649-34147644-deniz-p0u3.jpg)
AK PARTİ EMET'TEKİ SONUÇLARA İTİRAZ ETTİ
Kütahya'nın Emet ilçesinde kazanan; rakibi Ali Ceyhan'dan 22 oy fazla alan MHP'li Mustafa Koca oldu. AK Parti İlçe Başkanlığı, seçim sonuçlarına itiraz etti.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 5](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h547q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147649-34147645-deniz-fbjb.jpg)
AK Partili yetkililer, Emet'teki 29 sandıkta tüm oyların yeniden sayımını talep etti. İlçe Seçim Kurulu, itirazı değerlendirerek karara bağlayacak.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 6](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h547q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147649-34147646-deniz-pmbx.jpg)
ÇILDIR'DA BÜTÜN SANDIKLAR YENİDEN SAYILACAK
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde, AK Parti adayı Kemal Yakup Azizoğlu ile CHP'li rakibi Nurettin Aygün'e 452'şer oy çıktı. Eşit sayıda oy alan adaylar karara itiraz etti.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 7](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h547q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147649-34147647-deniz-wccl.jpg)
Aygün, 1007 No'lu sandıktaki bir oyun geçersiz sayılması gerekirken, geçerli sayıldığı gerekçesiyle itirazda bulunduklarını söyledi. Azizoğlu da tüm sandıkların yeniden sayılması için itirazda bulunacaklarını belirtti.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 8](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h547q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34147649-34147648-deniz-fdnv.jpg)
AMCASINDAN 73 OY AZ ALAN YEĞEN HAREKETE GEÇTİ
Bolu'nun Gerede ilçesinde seçim yarışı; AK Parti Belediye Başkan Adayı Mustafa Allar ile yeğeni Akif Allar arasında geçti. Büyük Birlik Partisi'nden seçime giren Akif Allar küçük bir farkla kaybeden isim oldu. Amcasından 73 oy az alan Akif Allar, karara itiraz edeceklerini açıkladı.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 9](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h489q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146767-kahra-td8d.jpg)
KOCAELİ'DE 2 İLÇEDE İTİRAZ EDİLDİ
Kocaeli'nin de iki ilçesinde son kararı seçim kurulları belirleyecek. Körfez ilçesinde AK Parti'nin adayı Şener Söğüt, CHP adayı Tayfun Balıkçı'yı 1395 oyla geçerek belediye başkanı seçildi.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 10](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146768-kahra-ot16.jpg)
CHP sonuçlara itiraz etti. İtirazları değerlendiren İlçe Seçim Kurulu oyların yeniden sayılması talebini reddetti. CHP, kararı İl Seçim Kuruluna taşıyacak.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 11](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h461q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146769-kahra-3p9r.jpg)
Kandıra ilçesinde de AK Parti'li Erol Ölmez'e 885 oyla kaybeden bağımsız aday Cengiz Kan, İlçe Seçim Kurulu'na itiraz başvurusu yaptı.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 12](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h461q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146770-kahra-wcx3.jpg)
Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı takvime göre ilgili kurulların, itirazları 2 gün içinde karara bağlaması şart. Karar başvurucuyu tatmin etmezse İl Seçim Kurulu'na itiraz hakkı da var.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 13](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146771-kahra-3hiq.jpg)
5 Nisan günü saat 17.00'ye kadar yapılabilecek başvurular, İl Seçim kurulu tarafından 7 Nisan'a kadar karara bağlanmış olacak. Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz süreciyse 10 Nisan'da başlayacak.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 14](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146772-kahra-5l2g.jpg)
3 gün içinde açıklanacak kararın ardından Başvurucuların Olağanüstü itirazları ise 14 Nisan'da alınacak.
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 15](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h461q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146773-kahra-0qxs.jpg)
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 16](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146774-kahra-uaci.jpg)
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 17](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h461q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146775-kahra-zrfk.jpg)
![Seçimlere itiraz süreci başladı! 2 il, 5 ilçede için başvuru yapıldı - Resim: 18](https://img.haberet.com/rcman/Cw820h615q95gm/storage/files/images/2024/04/02/aa-20240331-34146777-34146776-kahra-5vth.jpg)