Türkiye-Cezayir arasındaki enerji anlaşması uzatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 1988'den beri olan enerji anlaşmasının süresinin 3 yıl daha uzatıldığını açıkladı. Türkiye Cezayir'den 2027'ye kadar yıllık 4,4 milyar metreküp LNG alacak.

Türkiye-Cezayir arasındaki enerji anlaşması uzatıldı
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alpaslan Bayraktar, 1988'den beri Cezayir ile yürürlükte olan LNG ithalat anlaşmasının süresini 3 yıl daha uzattıklarını açıkladı.
  • 14 Nisan 1988 tarihli alım satım anlaşması ile birlikte SONATRACH, BOTAŞ'a LNG tedarik etmeye başladı. 
  • İmzalanan son anlaşma ile bu süre 2027’ye uzatıldı. Anlaşma kapsamında Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG ithal edecek.

"GELECEĞE TAŞIYACAKTIR"

Sosyal medya hesabından bir açıklamada bulunan Bakan Bayraktar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleşen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi İkinci Toplantısı’na katıldık. Toplantı sonrasında BOTAŞ ile Cezayir ulusal petrol ve doğal gaz şirketi SONATRACH arasında atılan imzalarla iki ülke arasında 1988 yılından beri devam eden LNG ithalat anlaşmasının süresini üç yıl daha uzattık. Bu süre içerisinde Türkiye Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına dair ortaya konulan irade taraflar arasında köklü iş birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

Cezayir
İşaya kehanetlerinin anlamı ne? Gazze'den üçüncü tahliye yapılacak! Öğretmenlere özel indirimler Selçuk Bayraktar'dan TB3 ve KIZILELMA açıklaması: Devrim yapacaklar