Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti

Son dakika haberleri...Van İl Seçim Kurulu, seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına karar verdi. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki AK Partili aday Abdullah Arvas'a verilmesine karar verdi.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti
 • Son dakika haberleri... 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmedildi ve başkanlık AK Parti'ye geçti.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 1

 • DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının seçimden iki gün önce Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine geri alındığını duyurdu.
 • DEM Partililer olaya tepki gösterirken Zeydan'ın mazbata alamama ihtimali olduğu öğrenildi.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 2

 • Van'da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Abdullah Zeydan kazandı.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 3

 • DEM Parti yayınladığı açıklamasında, Adalet Bakanlığı'nın, 29 Mart'ta idari bir yazıyla, 2022'de memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan'ın memnu haklarına itiraz ettiğini açıkladı.
 • Buna göre yetkili savcılık, bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurdu.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 4

 • Açıklamaya göre, mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti.
 • Kararı, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da hemen Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdi.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 5

MAZBATA BELİRSİZLİĞİ

 • Kişinin mahkumiyeti nedeniyle mahrum edildiği haklar anlamına gelen memnu hakların geri alınması Zeydan'ın başkanlık sürecini zora soktuğu belirtildi.
 • Adalet Bakanlığı'nın YSK üzerinden itirazda bulunması durumunda mazbatanın Zeydan'a verilmeme ihtimali bulunuyor.
 • Bu durumda kayyum atanması veya seçim sonuçlarında 2. olan aday AK Partili Abdulahat Arvas'a mazbata verilmesi konu ile ilgili gündeme gelen ihtimaller arasında yer aldı.

Son dakika! Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti - Resim : 6

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA

 • Dem Parti'den yapılan açıklamada "29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine 5 dakika, seçime 2 gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan'ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur. Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan, Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz" denildi.
SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı'dan dikkat çeken mesaj: Her şey son 10 günde oldu Eşit oy alan muhtarlar kol kola kura çekimini bekledi DİSK'ten '1 Mayıs' kararı TİP'ten aday olan İrfan Değirmenci'den Halk TV'ye sitem