RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'de söyleşiye katıldı. Şahin, haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulamasının geleceğini açıkladı.

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı
  • Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'de söyleşiye katıldı.

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 1

  • Öğrencilerle buluşan Şahin, yayıncılık alanını düzenleyen ve denetleyen RTÜK hakkında bilgiler verdi.

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 2

  • Başkan Şahin, haberlere artık yaş sınırlaması ve sansür uygulamasının geleceğini söyledi. 

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 3

  • Gündüz kuşaklarının daha eğitici ve bilinçlendirici olabileceğini aktaran Şahin, yapımcıların bir önlem almaması durumunda gerekenin RTÜK tarafından yapılacağını söyledi. 

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 4

  • Haberlere sansür ve yaş sınırlamasının geleceğini de açıklayan Şahin, "Biz normalde haber bültenine çok karışmıyoruz. Herkes kurallara uyduğu sürece o kendi alanıyla ilgili haber bülteni versin istiyoruz ama her alanda olduğu için burada iş çığırından çıktı. Hatta bir devlet büyüğümüzün bize bir tavsiyesi oldu. 'Bıktık artık. Aynı bu şekilde çocuklar da izliyor, bunlara +18 koyun' dedi. Biz şimdi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nca bir ilke kararı aldık. Bu kararda saatine göre +13, +18 koyacağız. Eğer o saatler dilimleri içinde durumu aşan bir şey olursa yeni bir ceza sistemi getirdik. İlke kararımız çok açık ve net. Yayınlanması için Cumhurbaşkanı'na gönderdik. Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra biz bu uygulamayı yapacağız. Maalesef bu bizim için çok heyecan verici, övünülecek bir şey değil ama biz RTÜK olarak maalesef tabiri caiz ise haberlere ‘Bip’ koyacağız. Bunu 13 yaşından küçükler, 18 yaşından küçükler izlemesin veya 'Burada şiddet var' diyeceğiz, 'Bu aile ile birlikte izlenebilir' diyeceğiz. Bu haberlerde yoktu, ilk kez yapmak zorunda kaldık. Bununla ilgili olarak önlemimizi aldık, eğer yönetmelik çıkarsa ki yakın zaman da çıkacak o zaman buna başlayacağız" şeklinde konuştu.

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 5

  • Gündüz kuşağı hakkında açıklamalarda bulunan Şahin, "Gündüz kuşağı ve diziler bizim en fazla uğraştığımız alanlardan bir tanesi. Gündüz kuşakları ciddi anlamda problemli bir alandır. Evlilik programlarını kaldırdık yerine farklı bir şey geldi. Türkiye'de en çok para kazandıran, eğlendiren ve reyting alan kadın programları yani gündüz kuşağı programlarıdır. Bunun içerisinde kadın hijyeni, kadın eğitimi, kadınların meslek edinmesi, çocuk bakımı veya el becerileri gibi daha güzel şeyler yapana kadar devam edeceğiz. Gündüz kuşakları ve dizilere çok ceza verdik, bunların ölçütü yok. Burada önemli olan biz görevimizi yapacağız, yapımcı görevini yapacak ama halkta görevini yapacak izlemeyecek, izlettirmeyecek. RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programları ile ilgili son kararlar çünkü artık bunları kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veya biz gerekeni yapacağız. Dizilerle ilgili biz gerekeni zaten yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

RTÜK Başkanı Şahin, haber bültenlerine sınırlama geleceğini açıkladı - Resim : 6

Yalan dizisi ne zaman başlıyor, konusu nedir? Yalan dizi oyuncuları kimler? BİK Analitik’in kalitesi TSE tarafından tescillendi Medya Mikseri'nden aydınlanma rehberi Altaylı, Ağırel ve Soykan'dan Süleyman Soylu'ya yanıt