Ölüme yol açan ağrı kesici hakkında soruşturma başlatıldı: Liste yayınlandı

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), metamizol içeren ağrı kesicilerin agranülositoza neden olabileceği endişesiyle ilgili bir inceleme başlattı.

Ölüme yol açan ağrı kesici hakkında soruşturma başlatıldı: Liste yayınlandı

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), metamizol içeren ağrı kesicilerin agranülositoza (akyuvar sayısının azalması) neden olabileceği endişesiyle incelemeye aldığını duyurdu.

EMA'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

EMA, bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceğine dair endişelerin ardından ağrı kesici metamizol içeren ilaçlarla ilgili bir inceleme başlattı. EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC) AB'de farklı ruhsatlı kullanımlarında ruhsatlandırılmış tüm metamizol içeren ilaçlar için agranülositoz riskini ve mevcut risk minimizasyon önlemlerini gözden geçirecektir. Komite, agranülositozun ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkisini değerlendirecek ve AB genelinde ruhsatlarının devam ettirilmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda bir tavsiye yayınlayacaktır.

İLAÇ LİSTESİ PAYLAŞILDI

EMA, metamizol içeren ağrı kesicilerin 1920'lerden bu yana Avrupa genelinde kullanıldığını belirterek, ilaçların listesini de paylaştı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Metamizol içeren ilaçlar bir dizi AB ülkesinde ruhsatlandırılmıştır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya. Finlandiya'da ruhsatlı tek metamizol içeren ilaç geri çekilmektedir. Bir dizi isim altında mevcutturlar: Afexil, Algifen, Algifen Neo, Algi-Mabo, Algocalmin, Algopyrin, Algozone, Alindor, Alkagin, Alvotor, Analgin, Benlek, Berlosin, Buscapina Compositum, Dialginum, Dolocalma, Flamborin, Gardan, Hexalgin, Locamin, Metagelan, Metalgial, Metamistad, Metamizol, Metapyrin, Natrijev, Nodoryl, Nofebran, Nolotil, Novalgin, Novalgina, Novalgine, Novaminsulfon, Novocalmin, Panalgorin, Piafen, Piralgin, Pyralgin, Pyralgina, Quarelin, Scopolan Compositum, Spasmalgon ve Tempalgin."

EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC), bu ilaçların kullanımındaki riskleri değerlendirecek ve AB genelinde ruhsatların devam ettirilmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Bakanlıktan Kurban Bayramı'na özel tedbirler Yol isteyen ambulansın önünü kesip şoförü dövdü DSÖ'den endişe verici rapor Bakan Koca duyurdu: Bayramdan sonra başlıyor