Sağlıkta yeni dönem başladı: Artık hastaneye gitmeye gerek kalmayacak

Sağlıkta yeni dönem başlıyor. Artık hastaneye gitmeden de muayene olunabilecek. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde uzaktan muayene dönemi başladı. Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacak.

Sağlıkta yeni dönem başladı: Artık hastaneye gitmeye gerek kalmayacak

Hastanelerde yeni dönem bugünden itibaren başladı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde artık uzaktan muayene yapılacak. Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılayacak.

Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alınacak. Randevu alınan hastane için uzaktan muayene günde bir adetle sınırlandırıldı. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde sadece bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

UZMAN DOKTORLAR MUAYENE EDECEK

NTV'nin haberine göre uzaktan muayeneyi uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastanın aynı hastaneye (acil servise başvurular hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak.Sağlıkta yeni dönem başladı: Artık hastaneye gitmeye gerek kalmayacak - Resim : 1

Doktorlar, muayene sonrasında tedaviye yönelik e-reçete ile ilaç yazabilecek. Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden alınabilecek. Doktor, hasta için e-rapor da düzenleyebilecek.

HANGİ HASTANELER KAPSAMDA?

Uzaktan muayene, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşlarınca verilecek. İkinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri (TIP merkezleri), entegre ilçe hastanelerinden oluşuyor. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşuyor. Tüm şehir hastaneleri üçüncü basamakta bulunuyor.Sağlıkta yeni dönem başladı: Artık hastaneye gitmeye gerek kalmayacak - Resim : 2

İHTİYAÇ HALİNDE HASTANEYE GİDİLECEK

Uzaktan sağlık hizmeti sadece gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip, bakanlıkça izinli hastanelerde sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden kişi, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek. Doktorun, hastalardan bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecek.

Giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek.

Böbrek hastalığının nedeni fazla tuz tüketimi Sağlıkta onaylı randevu dönemi işe yaradı Bazı ilaçları aile hekimleri yazabilecek MHRS randevu onaylama nasıl yapılır? MHRS hastane randevusu nasıl onaylanır ve iptal edilir?