Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış"

31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimi'nde oy kullanan ünlülerin yanı sıra sandık başında görev yapan tanıdık simalar da dikkat çekti. Candan Erçetin de sandıkta görev alan isimlerden biriydi. Yılların sanatçısı Erçetin tüm gün sandık başındayken şarkıcı Zeynep Bastık'ın oy vermek için sıraya bile girmemesi, yerine asistanını bırakması gündem oldu.

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış"

Türkiye 31 Mart'ta sandık başındaydı. Mahalli İdareler Seçimi ile yerel yöneticiler seçildi. 81 ilde seçim heyecanı yaşanırken sandık başına giden ünlüler de her zaman olduğu gibi yine gündemdeydi.

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 1

Oy kullanan ünlüler kadar sandık başında görev yapan isimler de dikkatlerden kaçmadı. Türkiye'nin önde gelen sanatçılarından biri olan Candan Erçetin de demokrasiye olan inancıyla sandık başında görev yaptı.

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 2

Erçetin'in tüm zamanını sandığa ayırdığı bir günde şarkıcı Zeynep Bastık'ın oy vermek için sırada bile beklemek yerine asistanını görevlendirmesi ise çok konuşuldu.

Milliyet Gazetesi'nden Ali Eyüboğlu bu konuyu köşesine taşıdı. İşte Eyüpoğlu'nun o yazısı...

1986 yılından itibaren şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, öğretmen ve MSG Başkanı olarak tanıdığımız Candan Erçetin, 31 Mart’taki Mahalli İdareler Seçimi’nde Beşiktaş Lütfi Banat Ortaokulu'ndaki 1245 Nolu sandıkta Sandık Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Yılların sanatçısının Sandık Kurulu Üyeliği sıfatına veya bu iş için YSK’dan alacağı 2 bin 88 liraya ihtiyacı mı var?

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 3

Erçetin belli ki, bir sanatçı ve öğretmen olarak bu kamu hizmetini; Cumhuriyet, laiklik ve demokrasiye olan inancı, seçme ve seçilme hakkına duyduğu saygı için yaptı.

Candan Erçetin, Klips ve Onlar grubunun üyesi olarak 1986’dan beri tanıdığım bir sanatçı.

Erçetin, ‘Halley’ şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecekleri yıl ‘Klips ve Onlar’ grubunun üyeleri olarak Beşiktaş’ta kıyafet sponsoru bulmak için butik butik dolaştıklarında ne denli mütevazıysa, bugün demokrasi adına yaptığı da aynı.

Şarkıcı, medyaya karşı soğuk ve mesafeli mi?

Evet, ama hakkını teslim etmeme engel değil bu.

Tek misyonu söz yazarı ve besteci üyelerinin haklarını takip etmek olan MSG’nin başkanıyken telif

ödemeyen işletmelerde sahneye çıkmasını çok eleştirdim.

Çünkü bizde eğriye eğri, doğruya doğru...

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 4

61 yaşındaki Candan Erçetin’in sabahtan akşama kadar kendini amme hizmetine adadığı gün, 30 yaşındaki şarkıcı Zeynep Bastık ne yaptı?

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 5

Oyunu kullanmak için Levent’teki Lütfi Banat İlkokulu’na gittiğinde kuyruğu görünce yerine asistanını sıraya soktu. “Çok sıra var, ben beklemeyeceğim, asistanımı bırakıyorum” diyen şarkıcı, şoförüyle ayrıldığı okula bilahare dönüp, oyunu kullandı.

Erçetin’in YSK görevlisi olduğu okulda Cem Yılmaz, Murat Boz gibi ünlüler oylarını kullanmak için 45 dakika beklerken, Bastık’ın yerine asistanını dikme gerekçesine bakar mısınız?

“Uçaktan indim, adapte olamadım. Midem kötü, kalabalık, sıramı bekledim. Oyumu kullandım.”
Demek ki neymiş?

Candan Erçetin ile Zeynep Bastık'ın farkı! "Şarkıcı milleti deyip aynı kefeye koymak yanlış" - Resim : 6

“Şarkıcı milleti” deyip, herkesi aynı kefeye koymak yanlış.

Eylemleri ve söylemlerine bakarak, her şarkıcıyı ayrı bir yere koymaktır en doğrusu. Her şarkıcının sanatçı olmaması gibi her sanatçının da insanlığı aynı değil çünkü.

Aslı Aydıntaşbaş, Washington Post'a yazdı: Erdoğan'ı silmek için henüz çok erken İYİ Parti'de peş peşe istifalar! Önce Buğra Kavuncu, şimdi de Burak Akburak Beykoz'da oylar yeniden sayılacak Sinem Serhan Dedetaş Kimdir? Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş Projeleri