Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahıska Türklerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi'nde Ahıska Türklerini kabulünde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Ahıska Türklerinin durumunu çok yakından takip ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin 78. Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği ABD'nin New York şehrinde, Ahıska Türklerini Türkevi'nde kabulünde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde: 

"BÜYÜK ACILAR ÇEKTİNİZ"

"1944 yılında maruz kaldığınız sürgünle birlikte büyük acılar çektiniz, nice badireler atlattınız. Sürgünde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum. Ahıska Türkleri sürgünle birlikte dünyanın 9 farklı ülkesine yayılmış yıllar boyunca zorlu şartlar altında yaşamıştır. Ama onca zorluğa rağmen kimliklerini korumayı kültürel miraslarını gelecek kuşaklara aktarmayı başarmışlardır. Nereden olursa olsunlar Ahıska Türklerinin yürekleri Türkiye ile birlikte atmıştır."

"TÜRK VATANDAŞLIĞINI SAĞLAMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLAR..."

"Bu anlayışla Ahıska Türklerinin durumunu çok yakından takip ediyoruz. Ukrayna’da olaylar başladıktan sonra hemen bu ülke makamlarıyla temasa geçerek Ahıskalı vatandaşlarımızı Türkiye’ye getirdik. Bu şekilde ülkemize gelen Ahıska Türkü sayısı 4 bini buluyor. Gerek YTB gerekse TİKA’nın yürüttüğü çeşitli projeleri takdirle karşılıyoruz. Ahıska Türklerinin huzur ve esenliğini kendi vatandaşlarımızdan ayrı görmüyoruz. Kendilerinin yıllardır hasretle beklediği Türk Vatandaşlığını sağlamaları için gerekli adımları atıyor, bu süreci hızlandırıyoruz."

"GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞLERİ İÇİN TEMASLAR DEVAM EDİYOR"

"820 soydaşımız Türk vatandaşlığını kazandı. İnşallah biraz sonra sizleri temsilen kardeşlerimize Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını takdim edecek, bu sevinci hep beraber yaşayacağız. İnşallah işlemleri devam eden 578 soydaşımız için de çalışmalarımızı süratle tamamlayacağız. Bizden önce vatandaşlık verilen Ahıska Türkü sayısı oldukça sınırlıydı.

1992-2003 arasında sadece 4 bin 840 kardeşimiz bu haktan faydalanmıştı. Bizim dönemimizde bu rakam 60 bini geçti. Ahıska Türklerinin vatanlarına gönüllü geri dönüşleri için temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bu meselenin insani ve hukuku çerçevede çözüme kavuşturulması için çaba harcıyoruz."

Erdoğan-Musk görüşmesi başladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı'nı kabul etti CHP Konya İl Kongresi'nde kavga! Kılıçdaroğlu'ndan Adnan Menderes'in kabrine ziyaret