Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik!

Kütahya'nın tarihi Saman Pazarı Çarşısında, dedesinden kalan 2 metrekarelik dükkanda ata mesleğini devam ettiriyor. 55 yıldır saat tamirciliği yapan Kemal Sümer, büyük dedesinin de bu mesleği yaptığını belirtti.

Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik!

Kütahya'nın tarihi Saman Pazarı Çarşısında saatçilik yapan Kemal Yücer, 55 yıldır bu mesleği yapıyor. Büyük dedesininde bu mesleği yaptığını belirten Yücer, 4. kuşak olarak bu mesleği sürdürdüğünü ifade etti.

Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik! - Resim : 1

Yücer, büyük dedesi Mustafa Fehmi Efendi’nin birçok cami ve müzede el yapımı saatleri olduğunu, Kazım Karabekir Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk’e de yaptığı saatlerden hediye ettiğini söyledi. Dedesinden kalan 100 senelik malzemelerle saat tamirciliği yaptığını belirten Yücer, bu malzemelerden başka kimsede olmadığını dile getirdi.

Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik! - Resim : 2

Bu mesleğe eskisi gibi rağbet kalmadığını, yeni çırak yetişmediğini ve ömrü bitene kadar bu mesleği devam ettireceğini anlatan Yücer, "Saatçilik mesleğinde sanat kalmadı, sanat eskiden varmış. Şimdi alıyorsun parçayı montaj yapıyorsun.

Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik! - Resim : 3

Biz yine eski saatlerin tamirini yapıyoruz. Eski cep saatleri, eski kurmalı kol saatleri, masa ve duvar saatleri, otomatik saatler geliyor, onları yapıyoruz, günümüz bu şekilde geçiyor” dedi.

Dededen toruna geçen meslek: Saatçilik! - Resim : 4

Zeki Alasya'nın ilk eşi Oya Alasya kimdir, kaç yaşındaydı, hangi filmlerde oynadı? Aydın’da 2 operasyonda 65 düzensiz göçmen yakalandı 14 metre kol böreği yiyerek para kazandı LGBTİ karşıtı buluşma gerçekleştirildi