Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı

Erzincan'ın Dereyurt köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Hilal Kalkan, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle çiftçiliğe başladı. Kalkan, devlet desteğiyle 100 koyunla başladığı hayvancılıkta koyun sayısını iki katına çıkardı. İşte detaylar...

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı
  • Dereyurt köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Hilal Kalkan, 2021'de İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi kapsamında Bakanlık desteğiyle 100 koyun satın aldı.

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 1

  • Erzincan'da Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle çiftçiliğe başlayan 40 yaşındaki Hilal Kalkan, 100 olan koyun sayısını iki yılda 200'e çıkardı.

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 2

  • Çiftçilikle geçimini sağlayan Kalkan, hayvan sayısını iki yılda iki kat artırarak kazanç sağladı.

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 3

  • Proje sayesinde 2021'de 100 koyun satın alıp hayvancılığa başladığını, hayvan sayısını iki kat artırdığını, eşi ve çocuklarıyla bu işi yapmaya devam edeceklerini dile getiren Kalkan, şöyle konuştu:

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 4

"Daha önce benim hayvancılıkla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Evlendiğimde eşim hayvancılıkla uğraşıyordu. Ben de onunla beraber her şeyi öğrendim. Koyunları güdüyorum, hayvanları sağıyorum ve elde edilen sütten peynirimi de ben kendim yapıyorum. Eşim ve çocuklarım ise bana destek oluyor. Zorlukları var tabii, gördüğünüz gibi kar, kış, çamur demeden çalışıyoruz. Bu da bizim geçim kaynağımız. Devletimiz bize destek verdiği için çok teşekkür ederim."

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 5

  • İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Serkan Kütük ise hayvan yetiştiriciliği için yapılan başvuruları değerlendirdiklerini söyledi.

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 6

  • Kentte 2020'de Valilik ve Ziraat Bankası tarafından başlatılan projeye başvuruların artarak devam ettiğini ifade eden Kütük, "Erzincan'daki bu projedeki üreticilerimizin 200 bin liralık kredi limiti, 400 bin liraya çıkarılmıştır. Bugüne kadar 183 kişi proje kapsamında faydalanmış olup 31 milyon 400 bin lira ödeme yapılmıştır. Erzincan'daki hayvan sayımızda ise, yüzde 10 oranında artış gözlenmiştir. Proje başladığında 16 bin 862 olan hayvan sayımız şuan da 30 bini geçmiştir." diye konuştu.

Erzincan'da hayvancılıkla uğraşan kadın devlet desteğiyle koyun sayısını iki katına çıkardı - Resim : 7

Azerbaycan ve Türkiye'nin benzerliği bir kez daha ortaya çıktı Hasretle beklenen üç ayların başlamasına ne kadar kaldı? Meteoroloji'den 2 bölgeye kritik uyarı! Yoğun kar geliyor dikkatli olun ❄️🚨 Şile'deki afet güvenlik kamerasında