Süper Hücre nedir, nasıl oluşur?

Süper hücre nedir, nasıl oluşur merak ediliyor. Kilis'te görülen Süper Hücre olayı, şehirde etkili oldu. Görülen Süper Hücre olayı sosyal medyada gündem oldu. Peki, Süper Hücre nedir, nasıl, neden oluşur?

Süper Hücre nedir, nasıl oluşur?

Kilis'te süper hücre fırtınasında şimşek, gök gürültüsü dolu, fırtına ve yağmur aynı anda yaşandı. Bölgede yaşanan sel felaketi sonrasında Süper Hücre Fırtınası isimli doğa olayı görüldü. Yaşanan olay sonrasında Süper Hücre nedir, nasıl, neden oluşur merak edilmeye başlandı. İşte Süper Hücre hakkındaki bilgiler...

SÜPER HÜCRE NEDİR?

Süper hücre fırtınası atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

Süper hücre "Az Yağışlı", "Klasik" , "Bol Yağışlı" olmak üzere üç çeşittir.

Süper Hücre nedir, nasıl oluşur? - Resim : 1

1-Az Yağışlı Süper Hücre

Az-yağışlı süper hücre genellikle nem oranının düşük olduğu yaz sezonunda oluşur. Az yağışlı süper hücreler yaptıkları dolu yağışları ile ünlüdürler, kimi zaman hiç yağmur bırakmadan golf topu büyüklüğünde dolu yağdırdıkları bilinmektedir.

Az yağışlı süper hücrelerde görülen hortumlar, bol yağışlı veya klasik süper hücrelere kıyasen daha zayıf yapıdadır. Zira hava daha düşük nem oranına sahip olduğu için yağışla beraber buharlaşmadan kaynaklanan ısı kaybı aşağı yönlü hava akımlarının gelişmesine elverişlidir. Bu bakımdan hortumlar ayrıca daha kısa ömürlü olur. Nem oranı düşük olduğu için konveksiyon ile yükselen hava parseli daha yüksek seviyede yoğunlaşacağı için bulut tabanı oldukça yüksektir.

2- Klasik Süper Hücre

Az yağışlı ve bol yağışlı süper hücreler genellikle farklı tip gök gürültülü fırtınaların hibritleşmiş biçimdir, klasik süper hücre ise süper hücrenin saf bir formu olarak kabul edilir. En klasik örneği saat yönünün tersine rüzgarlara sahip olan ve radarda virgül görünümlü Hook Echo adı verilen fırtına biçimidir. Virgülün kıvrıldığı yerde genellikle bir hortum bulutu bulunur. En şiddetli hortumlar bu fırtınaların altında oluşur.

Havanın nem oranına bağlı olarak çok farklı boyutlarda dolu yapabilmektedir.

3-Bol Yağışlı Süper Hücre

Barbunya görünümüne sahip bol yağışlı süper hücre ise hava kütlesinin taşıdığı su miktarı olduğu koşullarda meydana gelir. Çok yoğun yağışlara sebep oldukları için görüş mesafesi oldukça düşer, bu yüzden bu fırtınaların hortumları çoğunlukla fark edilemediği için hortumlara bağlı ölümler en çok bu tip fırtınalarda görülür.

Türkiye 2023 yılının devamını nasıl geçirecek? En son ne zaman, nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Ramazan ne zaman başlıyor? 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajları