BRICS grubu liderleri Filistin gündemiyle toplandı! Putin, İsrail-Filistin sorununun çözümü için harekete geçti

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS grubu liderleri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları ele almak için olağanüstü toplandı. Putin yaptığı açıklamada, "BRICS başkanlığı dönemimizde İsrail-Filistin sorununun çözümü için temaslar başlatacağız." dedi. Filistin topraklarındaki sivil ölümlerden ABD'nin de sorumlu olduğunu dile getiren Rus lider, "ABD arabuluculuk görevini tekeline almak istiyor" diye konuştu.

BRICS grubu liderleri Filistin gündemiyle toplandı! Putin, İsrail-Filistin sorununun çözümü için harekete geçti
  • Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS grubu liderleri İsrail'in Gazze Şeridi'ne sürdürdüğü saldırıları ele almak için olağanüstü toplandı. 
  • Toplantıda konuşan Putin, BRICS başkanlığı döneminde İsrail-Filistin sorununun çözümü için temaslar başlatacaklarını söyledi.
  • Video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıya BRICS Dönem Başkanı Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Hindistan Dışişleri Bakanı Subramaniam Jaishankar, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid en-Nehyan, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres katıldı.

"RUSYA BAŞKANLIĞINDA TEMASLAR BAŞLATACAĞIZ"

  • Toplantıda konuşan Putin, 2024 yılından itibaren BRICS dönem başkanlığının kendilerine geçeceğini hatırlatarak, "Meslektaşım az önce çok sayıda çocuğun ölümünden bahsetti. Bu çok korkunç bir şey ancak çocuklara anestezi uygulanmadan yapılan ameliyatları izlediğinizde bu, kötü duygular uyandırıyor. Binlerce insanın hayatını kaybetmesi, sivil nüfusun kitleler halinde yerinden edilmesi ve ortaya çıkan insani felaket en ciddi kaygıya yol açıyor. İsrail - Filistin çatışmasının daha da genişlememesi için BRICS bünyesinde tartışmaya devam etmenin son derece yararlı olduğunu düşünüyoruz. Herhangi bir itirazın bulunmaması durumunda önümüzdeki yıl Rusya başkanlığında temaslar başlatacağız." dedi.

"ABD ARABULUCULUĞU TEKELİNE ALMAK İSTİYOR"

  • Filistin topraklarındaki sivil ölümlerden ABD’nin de sorumlu olduğunu dile getiren Putin, "Tüm bu olaylar ABD’nin, İsrail - Filistin anlaşmazlığında arabuluculuk görevini tekeline alma arzusunun ve Orta Doğu'daki uluslararası arabuluculardan oluşan dörtlünün faaliyetlerini engellemesinin doğrudan bir sonucudur." ifadelerini kullandı.

"RUSYA FIRSATÇI DEĞİLDİR"

  • Buna karşı kendilerinin fırsatçı bir tutum içinde olmadığını dile getiren Putin, "Rusya’nın tutumu tutarlıdır ve fırsatçı değildir. Şiddetin azaltılması, ateşkes ve İsrail - Filistin çatışmasına siyasi çözüm bulunması amacıyla uluslararası topluma ortak çaba gösterme çağrısında bulunuyoruz. BRICS ülkeleri ve bölge ülkeleri de bu çalışmada kilit rol oynayabilir." dedi.
Gazze’li çocuklardan BM’ye mektup Husiler'den İsrail'e misilleme VİDEO ABD Başkanı 81'inci yaşını pastasına 81 mum koydu! Sosyal medyada yorum yağdı Hamas lideri Haniyye: İsrail ile ateşkese ulaşmaya yakınız