Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Brüksel'de kritik temaslar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda mevkidaşları ile görüştü. Fidan, Finlandiya Dışişleri Bakanı Valtonen, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel, Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cho Tae- Yul ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Brüksel'de kritik temaslar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Fidan, Finlandiya Dışişleri Bakanı Valtonen ile görüştü. Görüşmede Türkiye- Finlandiya- İsveç Üçlü Mutabakat Muhtırasının uygulanması başta olmak üzere, terörizmle mücadele ve güvenlik alanında iş birliği konuları ele alındı, Gazze'deki son durum görüşüldü ve bölgesel tırmanma riskine dikkat çekildi.

Ayrıca, Türkiye- Finlandiya diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100. yılında, ikili iş birliğinin her alanda derinleştirilmesi yönünde irade beyan edildi.

Bakan Fidan, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile de görüştü.

KORE YARIMADASINDA SON DURUM

Fidan, daha sonra Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cho Tae- Yul ile bir araya geldi.

Görüşmede; Asya- Pasifik bölgesindeki gelişmeler ve Kore Yarımadasındaki durum ele alındı. 2023 Temmuz ayında imzalanan 'Dinamik Türkiye- Kore İlişkileri İçin Yol Haritası' temelinde ikili iş birliği konuları da görüşüldü.

Görüşmede özellikle savunma sanayii, ekonomi ve enerji alanlarına yoğunlaşıldı.

Fidan, daha sonra Brüksel'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda aile fotoğrafında yer aldı.

Dünyanın ikinci büyüğünden Türkiye açıklaması İsrail'in saldırılarında 24 bin Gazzeli kadın ve çocuk can verdi Çin'de şiddetli fırtınalarda 7 kişi hayatını kaybetti, 11 yaralandı ABD’yi fırtına vurdu