İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 40 artarak 38 bin 193'e yükseldi.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı
 • İsrail, Gazze Şeridi'ndeki katliamlarına 276 gündür devam ediyor.
 • Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 276 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 1

 • İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 3 "katliam" gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 40 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 75 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

TOPLAM VEFAT SAYISI 38 BİN 193'E YÜKSELDİ

 • İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 38 bin 193'e, yaralananların sayısının da 87 bin 903'e yükseldiği kaydedildi.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 2

 • Açıklamada ayrıca hala enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

GAZZE'DE GERÇEK ÖLÜ SAYISI 186 BİNDEN FAZLA OLABİLİR

 • Öte yandan İngiltere'de yayımlanan The Lancet dergisinde, Rasha Khatib, Martin McKee ve Salim Yusuf imzasıyla "Gazze'de ölü sayımı: Zor ancak gerekli" başlığıyla makale yayınlandı.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 3

 • Gazze'de 19 Haziran itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 396 olduğu belirtilen makalede, bölgedeki yıkım nedeniyle Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığının veri toplamasının zor olduğu vurgulandı.
 • Bakanlığın, ölü sayısı ile kimliği belirlenen ölü sayılarını ayrı açıkladığına işaret edilen makalede, Gazze'de hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 30'unun kimliğinin belirlenemediğinin altı çizildi.

ENKAZ ALTINDA OLAN CENAZE SAYISI 10 BİNDEN FAZLA

 • Makalede, Orta Doğu'daki hava saldırılarını izleyen ve arşivleyen sivil toplum kuruluşu Airwars'ın, hava saldırılarının bazı kimliği belirlenebilir kurbanların isimlerinin bakanlık listelerinde yer almadığını ortaya çıkardığı da ifade edildi.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 4

 • Gazze'deki binaların yüzde 35'inin yıkıldığına yönelik verilere de değinilen açıklamada, hala enkaz altında olan cenaze sayısının 10 binden fazla olduğu vurgulandı.
 • Savaşların, sadece şiddet olaylarına değil sağlık sorunlarına da neden olduğuna dikkat çekilen makalede, savaşlar sona erse dahi ardından gelen yıllarda etkilerinin görüldüğü belirtildi.

DOLAYLI ÖLÜMLER, DOĞRUDAN ÖLÜMLERE GÖRE KAT BE KAT YÜKSEK

 • Gazze'de saldırıların neden olduğu dolaylı ölüm oranı 3 ila 15 kat daha yüksek Sağlık kurumlarının yok olması, su, gıda ve barınak yetersizliği, güvenli yaşam alanlarının bulunmaması gibi nedenlerle dolaylı ölüm sayılarının yüksek olacağı kaydedilen makalede, dolaylı ölümlerin, doğrudan ölümlere göre 3 ila 15 kat daha yüksek olduğu aktarıldı.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 5

 • Makalede, "Bildirilen 37 bin 369 ölüme karşı dört dolaylı ölüm şeklinde ılımlı yaklaşımla tahminde bulunulduğunda Gazze'deki saldırılara 186 binden fazla ölüm atfetmek mantıksız olmaz. Gazze'nin 2022 nüfus tahmini olan 2 milyon 375 bin 259 ele alındığında tahmin edilen ölü sayısı, tüm nüfusun yüzde 7,9'una denk gelmektedir." ifadeleri kullanıldı.

"TIBBİ VE TEMEL İHTİYAÇLAR HAYATİ ÖNEME SAHİP"

 • Şubatta yapılan değerlendirmeye göre, ateşkesin sağlanmayıp saldırıların aynı yoğunlukta devam etmesi halinde ölü sayısının, 6 Ağustos'ta 58 bin 260, salgın hastalıklar ve gerilimin yükselmesi de hesaba katıldığında 85 bin 750 olacağı tahmini de makalede yer aldı.
 • Bu nedenle Gazze'de acil ateşkese ihtiyaç olduğu vurgulanan makalede, gerekli tıbbi yardımın, gıda, su ve temel ihtiyaçların dağıtımının hayati önemine işaret edildi.

İsrail saldırılarını 276 gündür sürdürüyor: Gazze'de can kaybı 38 bin 193'e çıktı - Resim : 6

 • Makalede, Gazze'de ortaya çıkan ölü sayısı ve yıkımın hesaplanmasının, gelecekte hesap sorma, savaşın getirdiği yıkımın ölçüsünü belirleme, savaş sonrası iyileştirme, altyapının yenilenmesi ve insani yardımlar için önemli olduğu belirtildi.

FİLİSTİNLİLER KUZEYE DOĞRU KAÇMAYA BAŞLADI

 • Bölgedeki binlerce Filistinli, yoğun saldırlar nedeniyle kuzeye doğru kaçmaya başladı.
 • İsrail savaş uçakları ve topçuları gece boyu Gazze kent merkezinin doğu, batı ve orta bölgelerini saatler boyunca ağır bombalarla hedef aldı.
 • Saldırılar nedeniyle bölgede onlarca ölü ve yaralı olduğu aktarıldı.
Biden'dan mektup var! Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor! Masada 4 kritik başlık var Fransa'da başbakan istifa etti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye ve İran açıklaması