YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, YKS soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını yayımladı. Üniversite sınavı YKS, 8-9 Haziran'da üç oturumda gerçekleştirildi. 3 milyondan fazla adayın katıldığı sınav sonrasında netlerini hesaplamak isteyenler, YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını bekliyordu. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani üniversite sınavı tamamlandı ve ÖSYM sınav sonrasında 2024 YKS soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını yayımladı. ÖSYM tarafından yayımlanan PDF formatındaki soru kitapçıkları ve cevap anahtarı sonrasında YKS sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediliyor. İşte 2024 YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları...

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Resim : 1

YKS SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI 

  Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Cevap Anahtarı

   Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Cevap Anahtarları

   Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (ALMANCA)

  Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (ARAPÇA)

   Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (FRANSIZCA)

  Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (İNGİLİZCE)

   Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (RUSÇA)

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Resim : 2

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonrasında yapılacak optik değerlendirme ile adayların puanları belirlenecek. ÖSYM, YKS sonuçlarının 17 Temmuz 2024'te ais.osym.gov.tr adresinden açıklayacak. 

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Resim : 3

Sınav Puanları Nasıl Hesaplanacaktır?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. Testlerin standart puanlarının  hesaplanmasında şu yol izlenecek:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacak.
TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacak.

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Resim : 4

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacak.

AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacak.

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı! 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Resim : 5

A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacak.

Yalan haberlere yönelik hukuki süreç başlatıldı YKS, erişime açıldı 7. sınıf öğrencisi YTÜ'yü gezdi TYT sorusu: Yassıçemen Savaşı ne zaman, nerede, kimler arasında geçti?