YÖK'ten vakıf üniversitelerine ücret uyarısı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), normal eğitim yılında mezun olamayan öğrencilerden eğitim öğretim ücreti senelik değil yalnızca tekrar alınan ders ya da dönem başına ücret alınabileceğini duyurdu.

YÖK'ten vakıf üniversitelerine ücret uyarısı

Vakıf yükseköğretim kurumlarında eğitim süresi uzayan öğrencilerden senelik ücret değil yeniden alması gerektiren ders veya dönem başına ücret alınacak.

NORMAL DÖNEM ÜCRETİNDEN YÜKSEK OLMAYACAK

Bu ücret de normal eğitim dönemi ücretinden yüksek olamayacak.

Konuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) bir açıklama yapıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alarak başaramadığı ve yeniden alması gereken alt sınıf dersleri için dönem/yıllık ücrete ilave olarak ek bir ücret alınmaması Yükseköğretim Genel Kurul tarafından daha önce karar altına alınmıştı.

Buna karşılık bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden kaldığı ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikayetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulunca, öğrencinin dönem tekrarı yapması veya normal öğrenim süresinin aşılması halinde alınacak ücretin yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına ücret ödemesine ve ödenen bu ücretin de her halükarda ilgili dönem alması zorunlu olan ders/kredi başına düşen tutarı aşmamasına karar verilmiştir."

Açıklamada ayrıca tüm vakıf yükseköğretim kurumlarına bildirilen karara uygun hareket edilip edilmediğinin ilk denetim döneminde gözden geçirileceği vurgulandı.

KYK yurt yedek yerleştirme sonuçları belli oldu mu? YKS ek tercihleri ne zaman açıklanacak? Sınavsız ilkokul sisteminin detayları Bakan Tekin'den kayıt ücreti açıklaması!