Ağustosun bilançosu belli oldu: Konut satışlarında yüzde 15 düşüş

Türkiye'de geride bıraktığı ilk sekiz ayında konut satışları yüzde 15,5 düşüş yaşadı. Düşüşle birlikte bu rakam 797 bin 418'e indi. En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yerini alırken, fiyatlarda artışın hız kesmesiyle birlikte yatırım için alan arayanlar konuta yönelmeye başladı.

Ağustosun bilançosu belli oldu: Konut satışlarında yüzde 15 düşüş

Ağustos ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı zaman dilimine göre; yüzde 1,1 azalarak 122 bin 91 adet olurken, ocak-ağustos zaman diliminde yüzde 15,5 düşüşle 797 bin 418'e düştü.

İpotekli konut satışları ağustos ayında yüzde 26,1 azaldı. Toplam içerisinde ipotekli satışların payı yüzde 13,4 olarak kayıtlara geçti.

SATILIK İLANLAR DAHA ÇOK ARANDI

Emlakjet, Türkiye bütününde ağustos ayı emlak verilerini yayımladı. Verilere göre; ağustosta Türkiye genelinde satılık konut fiyatları önceki aya göre yüzde 2 artış gösterirken, kiralık fiyatlarında yüzde 4 yükseliş görüldü. Haziranda öne geçen kiralık aramaları, temmuzda yarı yarıya gerçekleşmişti. Ağustosta aramaların yüzde 52'si satılık, yüzde 48'i ise kiralık konut için yapıldı.

En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yer alırken, onu Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Balıkesir, Aydın ve Muğla izledi.

İlçeler arasında en çok arama yapılanlar ise Beylikdüzü, Keçiören, Mamak, Sincan, Çankaya, İzmir Buca, Bursa Osmangazi, Adana Seyhan, Gaziantep Şahinbey, Balıkesir Edremit şeklinde sıralandı.

SATILIK KONUT ARAYIŞINDA ARTIŞ

Emlakjet'in ağustos ayına yönelik gerçekleştirdiği özel araştırmada ise satılık/kiralık konut tercihleri gözlemlendi. Katılımcıların yüzde 46'sı satılık konut arayışındayken, yüzde 40'ı ise kiralık konut aradığını belirtti. Arsa veya arazi arayanların oranı ise yüzde 10,1 oldu.

Projeye katılanlar, gayrimenkul satın alırken yüzde 40,4 ile en çok fiyat/yatırım getirisine dikkat ettiklerini kaydetti. Ayrıca katılımcılar gayrimenkul satın alırken yüzde 46,4 ile öncelikli olarak kendi yaşam alanını oluşturma başlığını seçerken, yatırım yapmak seçeneği ise yüzde 25,3 oldu.

Kiralık ev arayanların yüzde 50'si bütçelerinin 8 bin TL ve altı, yüzde 25,9'u ise 8-15 bin TL aralığı, yüzde 9,7'si ise 30 bin TL ve üzerinde olduğunu belirtti.

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YAVAŞLADI

Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, hemen hemen her yıl ağustos ayında üniversite döneminin yaklaşması nedeniyle kiraların arttığını söyledi.

İdikat, konu ile ilgili olarak cümlelerine şu şekilde devam etti.

Öte yandan haziranda ilk defa yaşadığımız kiralık konut arayışının satılık konutların önüne geçmesi sonrasında temmuzda oranlar dengelenmişti. Ağustosta ise satılık konut aramalarının yeniden arttığını ve kiralık konut arayışının önüne geçtiğini gözlemledik. Satılık konut fiyatlarındaki artışın, ağustos ayında yavaşlamasının bunda önemli bir etkisi olduğunu söylemek mümkün. Fiyatlarda artışın hız kesmesiyle yatırım için alan arayanlar konuta yönelmeye başladı.

 

YHT biletlerine zam geldi Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklayacak? Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira oldu? 18 Eylül 2023 güncel döviz kuru Güncel altın fiyatları 18 Eylül 2023: Bugün gram altın ne kadar, çeyrek altın kaç lira?