Cumhurbaşkanı Erdoğan BYD Yönetim Kurulu'nu kabul etti: Türkiye'de yatırıma yönelik 1 milyar dolarlık anlaşma imzalandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da BYD yönetim kurulunu kabul etti, yeni nesil araç yatırımı imza törenine iştirak etti. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BYD Yönetim Kurulu'nu kabul etti: Türkiye'de yatırıma yönelik 1 milyar dolarlık anlaşma imzalandı!
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi BYD Başkanı Wang Chuanfu ve beraberindeki heyeti Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti.
  • Çin'in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren İtalyan SWM Motor, Türkiye'de üretim yapmak için başvurularını tamamladı.
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıtarafından yapılan açıklamada, (Elektrikli araç üreticisi BYD firmasının yatırımı) 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye doğrudan istihdam planlanıyor.

5 BİN KİŞİYE DOĞRUDAN İSTİHDAM SAĞLANACAK

  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından yatırıma ilişkin paylaşımda bulundu:

Otomotiv sanayimiz için tarihi bir gündeyiz. Ülkemize yapılacak dev bir yatırımın ilk adımını attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi BYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Wang Chuanfu ile şirketin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşmayı imzaladık. Anlaşma çerçevesinde, BYD’nin ülkemizde yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150.000 araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurmasını öngörüyoruz. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste, 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanacak. Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz Çin ziyaretinden bu yana sürdürdüğümüz yoğun görüşmeler neticesinde alınmış olan bu yatırım kararı, Türkiye’nin küresel yatırımlar için bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşüm öncelikli hedefimiz. Küresel teknoloji lideri BYD’nin yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur. Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve serbest ticaret anlaşmaları sayesinde pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır. Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecek.

ÇİN'E YATIRIM İÇİN NELER SAĞLANDI?

  • Çinli BYD 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’ye geliyor. Fabrika haberlerinin duyurulmasından önce alınan 3 çok önemli karar ise Türkiye’nin Çinli BYD’yi yatırıma çekmek için elinden geleni yaptığını gösteriyor:

EK VERGİ MUAFİYETİ: Bugün (8 Temmuz) itibarıyla geçerli olacak düzenlemeye göre artık Çin’den gelen tüm yakıt türlerindeki otomobillere yüzde 40 ilave gümrük tarifesi uygulanacak. Ancak, resmi olarak yatırım taahhüdü verilirse yatırım yapacağını bildiren Çinli üreticiler teşvik belgesi alarak bu ek gümrük vergisinden muaf tutulacak.

ÖTV DESTEĞİ: Meclis’e sunulan kanun teklifine göre, karbondioksit emisyonu 25 gramın altında olup, elektrikli menzili 70 km ve üstünde olan şarj edilebilir hibrit (Plug-In Hybrid) araçlara ÖTV avantajı gelecek. Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen ve ÖTV matrahı 1.350.000TL’yi aşmayan araçlardan yüzde 30 ÖTV alınacak.

MANİSA OSB’DEKİ ARAZİ: 2020 yılında Volkswagen’in yapacağı yatırım için fabrikanın kurulması planlanan, Manisa’nın Yunusemre İlçesindeki 3 bin 364 dönümlük arazi, 5 Kasım 2020 tarihinde Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) ilave edilerek kamulaştırılmıştı. İşte BYD’ye fabrika için bu arazinin tahsis edileceği tahmin ediliyor.

YATIRIM YAPAN ÇİNLİ EK VERGİDEN MUAF

  • Öte yandan hükümet, Çin’den otomotiv yatırımı çekmek için önce ek vergiyi getirip, sonrasında da yatırım için teşvik belgesi alacak Çinli yatırımcılara “ek vergi istisnası” getirdi.
  • Yatırım yapan yüzde 40 ek vergiden muaf olacak.
  • Çin menşeli otomobil ithalatında, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanılması kaydıyla ek vergi uygulanmayacak.
  • İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Karar’da değişiklik öngören Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye eklenen yeni maddeyle yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli otomobil ithalatında, ek mali yükümlülük uygulanmayacak. Karara göre, Türkiye’de yatırım yapanlar, söz konusu vergiden muaf tutulacak.
Diyarbakır ve Mardin afet bölgesi ilan edildi Aylık en yüksek reel getirinin sahibi belli oldu Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira oldu? 8 Temmuz 2024 güncel döviz kuru Altın bugün ne kadar 8 Temmuz 2024? Gram altın fiyatı kaç lira oldu? Çeyrek altın kaç TL?