Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın yatırımcı toplantısında sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dünyaca ünlü yatırım bankası JP Morgan'ın bugünkü yatırımcı toplantısında sunum yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın yatırımcı toplantısında sunum yaptı
 • Karahan, JP Morgan'ın bugünkü yatırımcı toplantısında sunum yaptı.
 • Karahan, Türkiye ekonomisine ilişkin makroekonomik verilerdeki iyileşmeye dikkati çekerek, özellikle Mayıs 2023'ten bu yana kredi büyümesindeki yavaşlama, net ihracattaki artış ile iç talepteki yavaşlama, cari açıktaki normalleşme ve Merkez Bankasının rezervlerindeki artışa işaret etti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın yatırımcı toplantısında sunum yaptı - Resim : 1

"SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM"

 • Türkiye'nin kalıcı bir dezenflasyonist sürecinin eşiğinde olduğunu aktaran Karahan, "Sıkı para politikası duruşu devam ediyor." dedi.
 • Son dönemdeki niceliksel ve makroihtiyati sıkılaştırma tedbirlerine değinen Karahan, çeşitli araçlar kullanarak fazla likiditeyi de sterilize ettiklerini bildirdi.
 • Yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirten Karahan, finansal koşulların sıkı olmaya devam ettiğini kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın yatırımcı toplantısında sunum yaptı - Resim : 2

 • Karahan, bireysel kredi büyümesindeki yavaşlamaya dikkati çekerek, TL kredilerin etkisiyle ticari kredi büyümesinin de önemli ölçüde gerilediğini aktardı.
 • TL mevduatın payının yıl sonu hedefinin üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Karahan, döviz rezervlerindeki hızlı artışı vurguladı.

"Cari denge iyileşmeye devam ediyor"

 • Fatih Karahan, yurt içi talepte de normalleşme işaretlerinin görüldüğünü ifade ederek, cari dengenin iyileşmeye devam ettiğini bildirdi.
 • Ülke risk primlerindeki düşüşün altını çizen Karahan, haziranda yıllık enflasyonun 3,8 puan azalarak yüzde 71,6 ya gerilediğini ve enflasyon göstergelerinin ana eğiliminin enflasyondaki yavaşlamaya işaret ettiğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın yatırımcı toplantısında sunum yaptı - Resim : 3

 • Karahan, hizmet enflasyonunda zorlu bir süreç olduğunu ifade ederek, çeşitli öncü göstergelerden kira enflasyonunda yumuşamanın başladığı sinyalini aldıklarını kaydetti.
 • Enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine dair artan bir konsensüsün olduğu aktaran Karahan, haziranda dezenflasyon döneminin başladığını bildirdi.
Bakan Mehmet Şimşek'ten vergide adalet vurgusu: Yük dar gelirlilere yüklenmeyecek Bedelli askerlik 2024'te ne kadar oldu? Konserler iptal edildi, mekanlar sinek avlıyor! Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira oldu? 11 Temmuz 2024 güncel döviz kuru