Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu

Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, deprem bölgesi başta olmak üzere kentlerin yeniden inşası için Avrupa Yatırım Bankası ile 400 milyon euroluk anlaşma imzalandığını açıkladı. Şimşek gelişmeyi, "Uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığı azaltıyoruz. Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" sözleriyle duyurdu.

Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin proje finansmanı alanında sağladığı dış kaynak imkanlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu - Resim : 1

400 MİLYON AVRO'LUK FİNANSMAN

  • "Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi" kapsamında kullanılmak üzere İLBANK'a karşılıksız tahsis edilmek üzere 400 milyon avro tutarında finansman sağlanacağını aktaran Şimşek, "Avrupa Yatırım Bankasından, depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon avro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladık" diye konuştu.

Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu - Resim : 2

DEPREM BÖLGESİNE GSYİH'NİN YÜZDE 3'Ü AKTARILIYOR

  • Şimşek, projeyle yaşanan deprem felaketi sonrası, kentlerde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden inşa ihtiyacına katkı sağlanmasının amaçlandığına işaret ederek, "6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 3'ünü harcıyoruz" ifadesini kullandı.

Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu - Resim : 3

"2018'DEN BERİ İLK FİNANSMAN"

  • AYB'den en son 2018 yılında proje amacıyla finansman sağlandığına dikkati çeken Şimşek, "Diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlü bir hale gelmiştir. Böylece 2023 yılında kasım ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış finansman miktarı 7,5 milyar dolara ulaşmıştır." değerlendirmesinde bulundu.
  • Türkiye'nin yeniden yapılandırma çabalarına AYB'nin desteğini memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Şimşek, Avrupa Birliği'ne Türkiye ile gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

Proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak! Mehmet Şimşek Avrupa Yatırım Bankası ile sağlanan anlaşmayı duyurdu - Resim : 4

  • Bu açıklamaların ardında Şimşek, sosyal medya hesabından, bu yıl proje finansmanı için 7,5 milyar dolar dış kaynak sağlanmasını değerlendirdi. Uluslararası finansal kuruluşlarla ilişkileri daha da güçlendirdiklerini belirten Şimşek, şunları kaydetti:
"Makro finansal istikrarı sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza güçlü bir destek var. Uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığı azaltıyoruz. Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: AA

Haydarpaşa Limanı’nda ilginç manzara İŞKUR'da yeni hamle! İşsiz gençleri tek tek bulup uygun işe yerleştirecek Haftanın son gününde döviz kuru güne nasıl başladı? 17 Kasım 2023 güncel döviz kuru Merkez Bankası'ndan yeni yıl sonu tahmini