Son dakika! Bakan Şimşek'ten OVP açıklaması: Uluslararası doğrudan yatırımlarda artış bekliyoruz

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bayram etkisiyle yükselen dış ticaret açığı sebebiyle senelik cari açığın nisan ayında 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini ifade ederek, "Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda Orta Vadeli Program (OVP) tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz" diye konuştu.

Son dakika! Bakan Şimşek'ten OVP açıklaması: Uluslararası doğrudan yatırımlarda artış bekliyoruz
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden nisan ayı ödemeler dengesi ile ilgili açıklama yaptı.
  • "Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi." ifadelerini kullanan Şimşek, dış finansman girişlerindeki olumlu seyirin devam ettiğini vurguladı.
  • Şimşek, geçen yılın ilk 4 ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:
"Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90'dan yüzde 158'e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72'den yüzde 116'ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz."

 

"Programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz" Rekabet Kurumu'ndan Google'a 482 milyonluk ceza İşsizlik azaldı Yeni döviz uygulaması bugün başladı