Son dakika! Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu (ESK) alacak!

Kurban Bayramı'nı yaşıyoruz. Hayvan pazarlarında satılamayan kurbanlıklar için Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alım programı başlatıldı. Bu program çerçevesinde ESK, üreticilerin satamadığı kurbanlıkları belirli fiyatlardan satın alacak. Et ve Süt Kurumu kurbanlık hayvan alım fiyat listesi şöyle...

Son dakika! Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu (ESK) alacak!
  • Kurbanlık hayvanlarını satmak için pazara getiren üreticilerin elinde kalan hayvanlar, üreticilerin bakım, besleme ve taşıma maliyeti göz önünde bulundurularak oluşturulan Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden karkas et olarak Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alınacak.
  • Hayvanlarını ESK'ye satan üreticilere ödemelerin en geç 3 (üç) iş günü içinde yapılacağı ifade edilirken, üreticilere kolaylık sağlamak için, hayvanlar bulundukları yere en yakın kesimhanede kestirilebilecek.

Et ve Süt Kurumu satılamayan hayvanları ne zaman alacak?

  • Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin, 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekecek.
  • Üreticilerin hayvanlarına ait kimlik bilgileri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kurban satışı için verilen sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesiyle başvurmaları yeterli olacak.
  • İlgili kombina müdürlüğü tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, ESK'nin Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas et olarak satın alınacak.
  • ESK'nin cari alım ile Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden alınacak hayvanların fiyatları şu şekilde:

Et ve Süt Kurumu kurbanlık hayvan alım fiyat listesi

Son dakika! Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu (ESK) alacak! - Resim : 1

Maliye'den bayram denetimi Fitch, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti Ulaşımda çifte rekor! Türkiye'nin süt devi iflas etti