CHP'li Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezleke Cumhurbaşkanlığına gönderildi

Adalet Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun TSK'ya yönelik sözleri nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezlekeyi TBMM’ye iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

CHP'li Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezleke Cumhurbaşkanlığına gönderildi

TSK'ya yönelik sözleri nedeniyle soruşturma başlatılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında hazırlanan dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezleke Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçtiğimiz haftalarda Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili kullandığı ifadeler nedeniyle tepkilerin odağı haline getirmişti. TSK'nın 15 köylüyü helikopterden attığını iddia eden Tanrıkulu, "TSK'nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül'de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen." ifadelerini kullanmıştı.

TANRIKULU HAKKINDAKİ FEZLEKE CUMHURBAŞKANLIĞINA GÖNDERİLDİ

Hakkında soruşturma başlatılan Sezgin Tanrıkulu ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Adalet Bakanlığı, Sezgin Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekeyi Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma başlatmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu hakkında, 08/09/2023 tarihinde TV100 isimli kanalda yayınlanan Özgür İfade Programının canlı yayınına telefonla bağlanarak yapmış olduğu yorumlarından dolayı 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 301. Maddesinde düzenlenmiş olan 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama' ve '5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 216. Maddesinde düzenlenmiş olan 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama' suçlarından soruşturma başlatılmıştır.
Akşener: Seçim kazanılsın diye ben zehir içtim Sözcü TV'den Ersan Şen kararı! Meral Akşener, Kılıçdaroğlu ile arasındaki o konuşmayı ilk kez açıkladı! Öldürülen teröristler PKK'nın eylemlerinde yer almış