Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de 9 kişide Eris varyantı görüldüğünü açıklaması üzerine Covid-19 yeniden konuşulmaya başlandı. Dünya genelinde de yaygın hale gelen Eris varyantı ve Pirolo varyantı vaka sayılarını hızla artarken Bakan Koca'dan yeni açıklama geldi. Peki ERİS VARYANTI belirtileri neler, Türkiye'de kaç kişide yeni varyant görüldü, tehlikeli mi? Eris varyantı ile yeniden kısıtlama/kapanma olur mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüsün salgının başından beri sürekli mutasyona uğradığını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 1

Omicron varyantının ardından tüm dünyanın basit tedbirler dışında normale döndüğünü bildiren Koca, şunları kaydetti:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 2

"Koronavirüs, ta salgının başından beri sürekli mutasyona uğradı. Omicron varyantının ardından da tüm dünya basit tedbirler dışında normale döndü. Bir virüs tamamen yok olmaz. Genel olarak, giderek daha zayıf varyantlara dönüşür. “Eris” adlı varyant, halen hayatın normal şekilde sürdüğü ülkelerden sonra, sınırlı sayıda vakada, ülkemizde de görüldü. Bunda endişe edilecek bir şey yok. Bilim insanları üzerinde konuşabilirler ama halkımız için gündem olmaya değer değil. Yaşlılarımızın, kronik hastalığı olanların her zamanki gibi kendilerine dikkat etmelerini daha önce söylemiştim. İyi akşamlar."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 3

ERİS VARYANTI NEDİR?

Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19'un yeni varyantı olan Eris'in Türkiye'de görülmesinin ardından virüsün beraberinde kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceği konuşuluyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener Eris varyantı ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 4

ERİS VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener eris varyantı ile ilgili sorulara yanıt verdi. Bu varyant ile daha önce tanımlanan varyantların belirtileri arasında pek bir fark yok. Ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda yanma, batma, tat, koku, kaybı ve ishal gibi tablolara sebep olabiliyor. Ağır hastalığa sebep olma tablosu ise aslında tamamen toplumdaki bağışıklama oranı, bireysel bağışıklanmışlık durumu, aynı zamanda da yandaş hastalığı ağır geçirip geçirmeme ihtimaline göre değişebiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 5

MASKE KULLANIMI GERİ GELECEK Mİ?

65 yaş üstü vatandaşların özellikle kapalı alanlarda N95 tipi maske kullanmasının önemine değinen Şener, "65 yaş üstü için maske önerileri artık enternasyonal hale geldi gibi görülüyor. Bizim de, benim de en azından kişisel önerim 65 yaş üstü özellikle asansöre binerken, metroya, otobüse binerken, havalanması iyi olmayan alanlarda birkaç saatten daha uzun süre vakit geçirecekse, buralarda artık N95 tipinde maske takması gerekiyor. Çünkü şunu biliyoruz; ne kadar az virüsle karşı karşıya kalırsanız, o kadar iyi korunacaksınız. Dolayısıyla bu aslında aşı kadar önemli bir önlem 65 yaş üstü için" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması! - Resim : 6

YENİDEN KAPANMA OLUR MU?

Dünyadaki birçok kişinin virüse karşı bağışıklık kazandığının altını çizen Prof. Dr. Şener, dolayısıyla bu varyanttaki vaka artışlarıyla beraber bir kapanma olmasının beklenmediğini söyledi. Alper Şener, "Ne dünya genelinde ne de Türkiye genelinde ben bir kapanma olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü dünyada son birkaç ay içerisinde 1,5 milyon civarında bir yeni olgu sayısında bir artış geçmiş aylara göre gündeme geldi. Kış dönemine ve iklim kuşağı itibariyle daha erken influenza, grip benzer hastalık tablosu kuşağına giren ülkelere baktığınızda vaka sayıları hiçbir zaman 2019, 2020, 2021 periyodunda gördüğümüz kadar yüksek değil. Çünkü biz kapanmaları daha çok hastanelerde yer kalmayacak duruma geldiği zaman, acil servislerin tıkanma durumuna geldiği zaman, sağlık hizmeti aksama dönemine geldiği zaman istiyorduk. Dolayısıyla böyle bir vaka sayısı beklenmediğine göre, kapanma gibi olağanüstü bir önleme de ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Eksik aşılarınızı tamamlayın. Grip sezonu başladı. Covid-19 aşılarıyla ilgili mesaj verirken grip aşılarını hep ihmal ediyoruz. Özellikle bu sene içinde ve daha önceki senelerde, yandaş hastalığı olanlar için influenza aşısı ve Covid-19 aşısı çok önemli. Çünkü Covid-19, hafif dahi atlatsanız kişide bir süre sağlık problemlerine sebep olan bir hastalık. Dolayısıyla ağır atlatmayı ve ağır atlatmayı denemeyi kimseye tavsiye etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'e 39 vekil soruldu Doğu Perinçek ve Cem Toker yayında tartıştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karabağ Azerbaycan'ın toprağıdır Dışişleri'nden kritik 'Karabağ' açıklaması!