İstanbul'da riskli binalar belli oldu! 600 bin bina ilk etapta yıkılacak

Olası İstanbul depremi için yapılan araştırmalar kapsamında 1,5 milyon bağımsız birimin riskli olduğu belirlenmişti. Yapılan incelemeler sonucunda bu yapılardan 600 bin tanesinin acil olarak ilk etapta yıkılması planlandı. Kayseri'de açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki İstanbul'da 5,8 milyon bağımsız birimin olduğunu söyledi. İşte detaylar...

İstanbul'da riskli binalar belli oldu! 600 bin bina ilk etapta yıkılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de düzenlenen "Medya Buluşması" programında konuştu. Burada İstanbul'da beklenen olası depreme karşı da açıklamalarda bulunan Özhaseki, durmadan, bir an önce tedbirler alıp kentsel dönüşümü çok hızlı biçimde devreye sokmalarının icap ettiğini söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Eğer Meclis açılmadan bunu bitirebilirsek Meclis'i olağanüstü toplantıya davet edip İstanbul'u depreme hazırlayabilmek adına, önüne çıkan bütün engelleri aşacak şekilde daha önce yaptığımız çalışmalarda bizi geciktiren, sıkıntıya sokan, yaptığımız işleri belki de iyice zorlaştıran ne varsa hepsini giderici mahiyette bir yasa taslağını hazırlamaya başlıyoruz." dedi.

İstanbul'da riskli binalar belli oldu! 600 bin bina ilk etapta yıkılacak - Resim : 1

Özhaseki, İstanbul'da 2012 yılından bu yana 800 bin civarında konutu yenilediklerini belirtti.

Şu anda da 180 bin konutun yapımının devam ettiğini aktaran Özhaseki, "Ancak bunları çok yeterli görmüyoruz. Sebebine gelince İstanbul'da 5,8 milyon bağımsız birim var. 1,5 milyon bağımsız birim çok riskli gözüküyor ama 600 bini ilk etapta yıkılacak konutlar olarak önümüzde duruyor. Doğrusu bu büyük bir rakam. Bu 600 bin konutun çok hızlı şekilde, bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Deprem gelip onları yıkmadan biz eğer güvenli hale getirebilirsek herhalde sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz diye düşünüyorum." diye konuştu.

İstanbul'da riskli binalar belli oldu! 600 bin bina ilk etapta yıkılacak - Resim : 2

"İSTANBUL'DA CİDDİ BİR ŞEKİLDE DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK"

Özhaseki, İstanbul'daki dört adımda bu işleri yapmayı düşündüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bir taraftan devam eden şu andaki süreçler var. 188 yerde zaten kentsel dönüşüm işi devam ediyor. Sıkı bir şekilde bunu takip ediyoruz. İkincisi rezerv alanlar tespit ettik. Bu rezerv alanlarda inşallah 350 bin konut inşa edeceğiz. Onları da depremde ilk yıkılacak, hasar görecek evlerin yerine doğru bir takas işlemiyle dönüştürmek istiyoruz. Üçüncüsü de Yarısı Bizden Kampanyası ile vatandaşın müracaatı oldu. Yüzde 100 anlaşma sağlayan 14 bin bina var. Yüzde 67 anlaşma sağlayan da 21 bin civarında bina var. Bunlar da 200 bine yakın bağımsız birim ediyor. İşte orada Yarısı Bizden Kampanyası'nı da çok yakın bir süre içerisinde inşallah başlatacağız. Vatandaş kendi evini yıkıp yapmaya başladığında bedelinin yarısını biz vereceğiz ki bu da İstanbul'da ciddi bir şekilde bir dönüşümü sağlamış olacak."

İstanbul'da riskli binalar belli oldu! 600 bin bina ilk etapta yıkılacak - Resim : 3

Bütün bunları hızlandırabilmek, kolaylaştırabilmek adına da büyük bir çalışma yaptıklarına dikkati çeken Özhaseki, İstanbul'daki bütün belediyeleri davet ettiklerini ve onların da geldiklerini hatırlattı.

"ŞEHRE YAKIN YERLERDE 250 BİN KONUT YAPACAK BİR ALAN YOK"

Bakan Özhaseki, karşılarına bazı zorlukların çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

"İstediğimiz kadar rezerv alan falan bulamıyoruz. Yani Hatay'ın merkezinde bizim 254 bin konut yapmamız lazım ama 254 bin konutu nereye yapacaksınız? Rezerv alan dediğimiz şey daha çok Hazine arazileri üzerine yapılır, şehre yakın yerlerde aranır ama şehre yakın yerlerde 250 bin konut yapacak bir alan yok. Kimi yere gidiyorsunuz zeytinlik çıkıyor karşınıza. Yan tarafta bir boşluk Hazine arazisi buluyorsunuz. Orman vasfında oluyor ki buralarda yapı yasağı var. Bir başka zorluğumuz da vatandaşlar yaşadıkları hatıraların olduğu yerlerden kopmak istemiyorlar, çıkmak istemiyorlar. Yerinde dönüşüm istiyorlar. Yerinde dönüşüm hususunda da orada ciddi adımlar attık. Kendileriyle konuştuğumuzda, 'Bakanlık desteklerse biz yerinde dönüştürürüz.' dediler. Bir karar daha aldık. Şehrin merkezinde meydanlarını da biz yapacağız Bakanlık olarak. Çünkü o meydanlar birçok insanın hatırasının olduğu yerler. İleride belki kartpostallara konu olacak yerler. Herkesin şehrimizin meydanı diye iftihar ettiği, gösterdiği bir yer olarak ortaya çıkan yerler. Buralardaki düşündüğümüz planlamaları da doğru bir şekilde yapalım diye, örnek olsun, aynı örneklik devam etsin diye biz başladık. Her hafta da gidip bir şehirde bunları yapmaya çalışıyoruz."

İstanbul
Ersin Tatar'dan yol gerginliğine ilişkin açıklama Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem projesi hibrit karakterde olacak! Ne zaman açılıyor? Türkiye'den BM'ye KKTC'deki gerilim için tepki Yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmek isteyen 25 kişi yakalandı