Bakan Koca'dan bilinçsiz antibiyotik kullanımına karşı uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden '18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü' kapsamında, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayarak bir mesaj yayımladı. Bakan Koca, "Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı." ifadesini kullandı.

Bakan Koca'dan bilinçsiz antibiyotik kullanımına karşı uyarı
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü" dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurguladı.
  • Bakan Koca, antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkat çekti.
  • Bakan Koca şunları kaydetti: Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır. Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim.
Gebelikte geçirilen grip bebeği de olumsuz etkileyebilir Bakan Koca açıkladı: Ücretsiz aşılama başlıyor Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva neye, hangi hastalıklara iyi gelir? DSÖ'den Gazze uyarısı! Kolera ve tifo salgını yayılıyor mu?