Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu

Fenerbahçe Kulübü'nün Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Ülker Stadyumu'nda başladı. Başkan Ali Koç, toplantıda açıklamalarda bulundu. Koç, ligden çekilme kararının 3 ay sonraki genel kurula kadar rafa kaldırdığını açıkladı. Ayrıca Fenerbahçe Yönetim Kurulu'na 4 maddelik önerge için yetki verildi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu
 • Milli aradan önce oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçının ardından bordo-mavili taraftarlar sahaya indi ve sarı-lacivertli oyunculara saldırı girişiminde bulundu.
 • Yaşanan bu gelişmeler üzerine ise Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün olağanüstü genel kurula gideceğini açıklamıştı.
 • Sarı-lacivertli camia, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda üyelerin yoğun katılımıyla olağanüstü genel kurul düzenliyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 1

"KONUŞACAKLAR ÇOK"

 • Başkan Ali Koç, açıklamalarına şöyle başladı:
Değerli kongre üyelerimiz, Türkiye'nin en büyük ailesi Fenerbahçe'nin sevgili mensupları, karşımda gördüğüm pankartlar beni ve arkadaşlarımı duygulandırdınız. Zaten dik durduk, eğilmedik sıkıntı buradan doğuyor. Teşekkür ediyorum, bence pankartı kaldıralım. Tüylerim diken diken oluyor. Olağanüstü bir kongreye, olağanüstü olağanüstü olağanüstü katılım. İşimiz çok, anlatacağımız ve konuşacaklar çok. Olağanüstü diyorum, Olağanüstü Genel Kurul olduğu için değil. Mübarek Ramazan ayında çok kısa süre içinde tribünleri bu şekilde doldurmanız olağanüstü. Bu sayıyı yakalayamamamızı isteyen düşmanlarımız vardı. Bu katılımla düşmanı, trolleri boşa çıkardınız. Helal olsun size

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 2

 • Camianın mücadelesinden bahseden Koç, şu sözleri sarf etti:
Camia olarak uzun yıllardır hukuki, ekonomik, sosyal birçok alanda ağır bir mücadeleyi sürdürmek zorunda bırakıldık. Zaten bugün burada, bu şekilde bulunmamızın sebebi de pervasızca ve namertçe emeğimizin ve hakkımızın gasp edilmesinin karşı sürdüreceğimiz mücadelenin yöntemini ve olası sonuçlarını değerlendirmek ve kararlaştırmak için buradayız.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 3

TRABZON MAÇI AÇIKLAMALARI

 • Trabzonspor maçı hakkında konuşan Ali Koç, şu açıklamayı yaptı:
Dik durduk, eğilmedik! Sıkıntı da buradan doğuyor! Son maçımızda Trabzonspor ile, dünyanın hiçbir normal ülkesinde tamamlanmasına izin verilmeyecek bir maçı, bir kez daha oynamak zorunda bırakıldık. Daha evvel, birçok kez yaşadığımız gibi, bir kez daha planlı bir organizasyonla emeklerimiz çalınmaya teşebbüs edildi. Korkarım bunlar sezon sonuna kadar devam edecektir. Bu yaşananlar, birazcık vicdanı olan herkesi rahatsız edecek boyuttadır. Ne sesimizi duyan var, ne utanan, ne sıkılan! Bugün burada olağanüstü toplanmamızın sebebi sadece o maçta yaşananlar değil, çok daha fazlasıdır. Son maçlarda kaybettiğimiz 3 şampiyonluk, sözde şike kumpası, kirli ittifaklarla şampiyonluklarımızın çalınması, saha içinde insanları çıldırtan kararlar, TFF ve kurullarının çifte standart yaptırımları, başarı için her yol mübah anlayışı ile kin ve nefret kusan bazı rakipler ve saymakla bitmeyecek birçok olay. Bizlere artık yeter dedirtti. Gerçek anlamda yeter, o bildiğiniz yeter değil!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 4

 • Kendilerine yapılan haksızlıkları ifade eden Koç, şu değerlendirmeyi yaptı:
Biz camia olarak bana göre akıl almaz bir sabır gösterdik. Sağduyu ile yıllarca bize yapılan haksızlıkları haykırdık. Ülkemizi planlı bir şekilde, daha önce de yaptıkları gibi futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanlar var dedik ve diyoruz ancak ne sesimizi duyan var ne utanan ne sıkılan! Kısacası dünyanın hiçbir ülkesinde yaşanmamış, yaşanmayacak ve yaşanmasına izin verilmeyecek anormalliklere ve haksızlıklara 20 yıldır maruz bırakıldık. Bu duruma tepki göstermemek, hayatın olağan akışına aykırı. Onun için bugün buradayız.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 5

 • Trabzonspor maçında yaşananların planlı olduğunu ifade eden Ali Koç, şu ifadeleri kullandı:
Trabzonspor maçında yaşadıklarımıza değinmek istiyorum. Bu bardağı taşıran son damla olmuştur. Maç sonrasında yaşananlar organize ve planlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu herhangi bir futbol maçında yaşanan olaylardan ibaret değildir.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 6

 • Trabzonspor maçında sahaya giren taraftar hakkında konuşan Ali Koç, şunları dedi:
Trabzon'da yaşanan güvenlik zafiyeti hiçbir şekilde hafife alınacak bir konu değildir. Görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlilerden devletimiz hesap soracak mı? İçişleri Bakanlığımız gerekli soruşturmaları yapacak mı, takipçisi olacağız. Maça gelen taraftara üst araması yapılmamıştır. Passolig tüm takım taraftarlarına açılmıştır. Maskeli taraftarlar nasıl oluyorsa, bir şekilde göz ardı edilmiştir. Karadeniz insanına pek çok sıfat addedebilirsiniz, bunlardan biri merttir. Mert olan insan tribünde maskeyle olmaz. Zaten onlardan biri sahaya atladı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 7

 • Olaylı karşılaşma için verilen kararları değerlendiren Koç, şöyle konuştu:
Yüzlerce kişi futbolcularımıza saldırmak için sahaya girmiş ve 12 kişi tutuklanmış ve sadece 5 kişi gözaltındadır. Ancak buna mukabil, meşru müdafaa yapan futbolcularımız ve çalışanlarımız disiplin kuruluna sevk edilmişlerdir. Trabzonspor maçı çoğu zaman gergin geçer ama bu maçta hiç görmediğimiz kadar cisimler sahaya atılmıştır. Her dakika gerginlik artmıştır. Biz bunu İstanbul'dan görüp, hocamıza, "İstediğin an takımı sahadan çekebilirsiniz" derken, Trabzon Emniyeti burnunun dibindeki maça müdahala edememiştir.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 8

"GECE YATARKEN BİZİ DÜŞÜN"

 • Erden Timur ile ilgili konuşan Koç, şu ifadeleri kullandı:
Tek önceliği futbolcularımıza ceza verdirmeye çalışan rakiplerimizi de not ettik. Ancak bir tanesi var. Lügattaki kelimelerin insan versiyonu olsa bu, yalanın insan versiyonu olurdu. Yanında bir de suç makinesi terbiyesiz, utanmadan bir de TV'ye çıkıyor. Trabzon'da yaşanan olaylar için sadece "Olmamalıydı" deyip, 15 dakika bizim futbolcularımıza nasıl ceza verilmesi gerektiğini, o yarım aklıyla satır arası mesajlar vermeye çalışıyor. Koskoca camiana yaptığın kontratlarla, verdiğin bilgilerle yalanı dibine kadar soktun ama bakalım nereye kadar. Fenerbahçe seni de not etti. Sen camianda popüler olabilirsin ama her gece yatarken bizi düşün. Özellikle de benim başkanlığım bitince.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 9

 • Kamuoyu hakkında Ali Koç, şunları dedi:
En kabul edemediğim bu kanallarda ve benzerlerinde işlenen, "Fenerbahçeli futbolcular saha ortasında sevinmemeliymiş" Onların bir futbolcusu açıklama yapıyor, "Ben hayatımda böyle bir şey görmedim" diyor. Daha 3 ay önce burada aldığınız galibiyeti kutladınız. Bu kadar mı geçmişi çabuk unutuyorsunuz? Mert Hakan eli cebinde gelmiş, neresinde gelseydi!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 10

"MESAJ GELMEMESİ MANİDAR"

 • Fenerbahçe'ye geçmiş olsun mesajı gelmemesine tepki gösteren Koç, şu sözleri sarf etti:
Fenerbahçe'nin ülkesi ve vatanı için duruşu apaçık ortadayken, bu maçtan sonra tek bir siyasi partiden, devlet erkanından, TFF'den veya herhangi bir futbol paydaşından, geçmiş olsun mesajı gelmemesi son derece manidar ve bir o kadar da derin anlam taşımaktadır.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 11

 • Trabzonspor taraftarının Fenerbahçe'ye olan öfkesiyle ilgili Ali Koç, şöyle konuştu:
Pendikspor maçı, 2006'daki Denizli maçından daha çok durdu. Orada hedefe ulaşamadılar. Trabzon maçında da şampiyonluk yolculuğumuza engel olamadılar. Ama sanmayın ki, teşebbüs etmeye devam etmeyecekler. Biz oraya gidiyoruz, yönetimler arasında bir sıkıntı yok, sahada oyuncular arasında sıkıntı yok, böyle gerginlik, böyle olaylar, daha yakın zamanda başka bir İstanbul takımıyla 5-1 yenildiği zaman tribündeki görüntüler, hayret verici!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 12

"NEDEN HEP FENERBAHÇE?"

Neden hep Fenerbahçe" sorusunu soran Ali Koç, şu açıklamayı yaptı:

Niye hep Fenerbahçe yaşamış? İşte onun için biz bugün buradayız. Bugün burada tepkimizi adaletsizliğe, haksızlığa, isyanımızı göstermek için toplandık. Benim için şahsim için söyleyebilirim, yönetim kurulundaki tüm arkadaşlarımız bunu söyleyebilir, bugün burada, en azından şahsım için söylüyorum, hayatımın en büyük gururunu yaşattınız. Buraya gelip bu haksızlığa karşı isyanınızı göstermek için. Allah hepinizden razı olsun. Bunu görünce, Fenerbahçe'nin hiçbir zaman sırtının yere gelmeyeceğini görüyorum! Fenerbahçe tek başına da olsa dimdik ayakta duracağının en güzel ifadesi bugün burada bu topluluktur. Sizlerin başkanınız olmaktan iftihar ediyorum. Neden hep Fenerbahçe? Bize neyin diyeti ödetilmek isteniyor! Bu haksızlıklar ne zaman son bulacak! 100 yıllık kulüpleri birbiriyle çatıştırarak futbol üzerinden yeni bir toplumsal kaos mu çıkartmaya çalışıyor birileri? Bu saldırıyı planlayanlar, siz Fenerbahçe'nin tarihine hiç baktınız mı? Henüz 11 yıllık kulüpken bile işgal kuvvetlerine boyun eğmeyen Fenerbahçe'yi bu zorbalıklarla teslim alabileceğinizi sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz! Tarihten hiç ders almamışsınız!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 13

"BİZ ÇEKİLSEK KİME KURŞUN SIKACAKLAR?"

Bize yapılanlar bir konsorsiyum! Hedef hep Fenerbahçe! Acaba biz ligden çekilsek kimin otobüsüne kurşun atacaklar? Kimin başkanına kumpas kurup cezaevine atacaklar! Hangi takımı linç etmeye çalışacaklar! Biz ne boyun eğeriz ne şampiyonluklar, kupalar uğruna inandığımız değerlerden en ufak taviz vermeyiz. Bu da böyle bilinsin!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 14

"EN İYİ KARAR GENEL KURUL"

Bu genel kurul kararını almak zorundaydık! Bir gece önce gördüklerimiz, yaşadıklarımız ve bundan sonra bize yaşatacaklarını tahmin ettiğimiz için. En kısa zamanda genel kurulu toplayıp Fenerbahçe'nin bir ve yekvücut olduğunu gösterip gerekli adımları atmak için, en iyi kararın genel kurula gitmek olduğuna karar verdik.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 15

"ŞAMPİYONLUK SÖZÜ VERDİLER"

Pazar akşamı Samandıra'ya gittik ve futbolcularımız, İsmail Kartal hocamız, teknik kadro, hepsiyle bir odaya girdik. Kaptanlar söz aldı, hocamız söz aldı. Onlar doğal olarak, Trabzon'dan olağanüstü bir kenetlenme ile gelmiş ve, "Sonuna kadar emeğimizle, terimizle, kanımızla, mücadele etmek istiyoruz. Şampiyon olacağız" dediler.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 16

"ÖZET GÖRÜŞLERİ PAYLAŞACAĞIM"

Tek tek opsiyonlara girmeden özet görüşleri paylaşacağım. Hiçbir şey yapmamak, yapılabilecek en kötü tercihtir, muhakkak bir şey yapmalıyız dendi. Ne yapılacaksa, kademeli, ölçülü ve zamanlaması doğru olmalı dendi. Kamuoyuna ve yetkililere en güçlü mesajı verirken, bize de en az zarar veren formülleri seçmeliyiz dendi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 17

"MEYDANI BOŞ BIRAKMAMAK GEREKİYOR"

En uç opsiyonlardan biri olan ligden çekilme, hepinizi anlıyorum. Bu tiyatronun figüranı olmayalım diyorsunuz. Ama figüran olmamakla, meydanı boş bırakmamak arasındaki dengeyi de iyi düşünmemiz gerekiyor. Şampiyonluk şansımız devam ederken, yılmadan sonuna kadar mücadele edip, meydanı boş bırakmayalım, ligde kalan maçlara genç takım ile çıkalım. Ligden çekilmeyi sezon sonunda bir kez daha değerlendirelim. Ligden çekilme, bu sezonun tüm emeklerini çöpe atmak olur. En kararlı adımları atalım, ligden çekilelim. Buna mukabil yine bir görüş, en kararlı adımları atalım, ligden çekilme dahil olacaksa da en son adım olmalı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 18

"FEDERASYONUN KARARI DEDİLER"

"Ligden çekilmenin ikinci yöntemi, üst üste iki maça çıkmamak. Hukuken ne demek, öncelikle UEFA ile konuştuk. Gayriresmi görüş aldık. "Biz bu sene ligden çekildik. Ama seneye ikinci ligdeyiz, Avrupa'da oynayabilir miyiz?" Bu tamamen yerel federasyonun kararı dediler."

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 19

"SÜPER KUPA BİLETİ ALMAYIN"

"2 Nisan akşamına kadar Urfa seyahat planı yapmayın, bilet almayın diye. En sonunda 2 Nisan gecesindeyim. Aynı çağrıyı yine yapıyorum. Urfa'ya seyahat planı yapmayın, Süper Kupa biletlerini rezerve etmeyin. Süper Kupa'yla alakalı ki opsiyonumuz var: hiç çıkmamak veya U-19'la çıkmak. Büyüklerimizden aldığımız görüş radikal bir tepki olacaksa Süper Kupa'da olmalı görüşü. Ben de buna katılıyorum. Karagümrük maçını tarihini değiştirelim diyeceksin... Karagümrük kabul etmezse ne olur diyoruz, hallederiz diyorlar. Karagümrük'ü hallediyorsunuz, Galatasaray'ı halledemiyorsunuz öyle mi? Sen buranın amirisin, vereceksiniz kararı geçeceksiniz. 15 Mart'a kadar Süper Kupa tarihini bekleseydiniz. Lanetli midir nedir bu Süper Kupa, bir türlü dikiş tutturamadı. Avrupa'da oynayan, rakibimiz olan takımların federasyonları takvimi değiştirecek ama bizim federasyonumuz 'ülke puanı vatan millet' derken Süper Kupa tarihini değiştirmeyerek Fenerbahçe'nin hem şampiyonluk hem Avrupa yoluna taş koyacak. Bu maça çıkmayalım diyen o kadar çok insan var ki."

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 20

"ŞAMPİYONLUĞU BİZE GETİRİN"

"Maçlara da U-19'la çıkmanın bir esprisi yok. O yüzden Dzeko'ya, Tadic'e, Mert Hakan'a sesleniyorum: Sahaya çıkın, ne yapacaksanız yapın ve şampiyonluğu bize getirin."

KARAR 3 AY RAFA KALDIRILDI

Ali Koç, ligden çekilme kararının 3 ay sonraki genel kurula kadar rafa kaldırdığını açıkladı.

"TÜRKİYE KUPASI'NA KATILMAK İSTEMİYORUZ"

"Önümüzdeki sene Türkiye Kupası'na katılmamak, sizlere soracağımız üçüncü opsiyon. En az 2 sezon Türkiye Kupası'na katılmama düşüncesindeyiz. Türkiye Kupası külliyen zarar. Önümüzdeki sezon yeni bir format oluyor, Fenerbahçe'siz yapsınlar o formatı."

YETKİ VERİLDİ

Fenerbahçe Kongre Üyeleri, 4 maddelik önerge için yönetim kuruluna yetki verdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından, genel kurul üyelerine sunulan önerge:

1- Uygun bir tarihe ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde 2023 Süper Kupa mücadelesine çıkmamak veya futbol 19 yaş altı takımıyla katılmak.

2- Önümüzdeki sezondan itibaren 2 sezon Türkiye Kupası'na katılmamak veya önümüzdeki 2 yıl Türkiye Kupası'na 19 yaş altı takımıyla katılmak.

3- Türkiye'de futbol faaliyetlerimizle ilgili verilecek kararlardan bağımsız olarak her halükarda yurt dışı yapılanması hususunda gerekli yol haritasını belirlemek ve hayata geçirmek.

4- Futbol paydaşları dışında yapılan müdahaleler ile Türk futbolunun geldiği ve sürdürülemez nokta itibarıyla UEFA ve FIFA'nın ilgili kurullarına gerekli aksiyonların alınması için başvuruda bulunmak.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağanüstü Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu - Resim : 21

F.Bahçe kongresine futbolcular katıldı UEFA'dan Gamze Durmuş Pakkan'a görev Ajax köstebeklik yapan ismi kovdu Gizem Özer Avrupa şampiyonluğu istiyor