Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşında, nereli? Rıza Kayaalp Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı? Rıza Kayaalp güreş kariyeri

Rıza Kayaalp, yasaklı madde kullanımı tespit edildiği için Olimpiyat kadrosunda çıkarıldı. Beş kez dünya, on iki kez Avrupa şampiyonu olan milli güreşçimiz, konuya dair sosyal medyadan açıklama yaptı. Peki, Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşında, nereli?

Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşında, nereli? Rıza Kayaalp Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı? Rıza Kayaalp güreş kariyeri

Rıza Kayaalp, Paris 2024 Olimpiyatları kadrosunda çıkarılmak zorunda kaldı. Yasaklı madde kullanımı tespit edilen milli güreşçimiz, baş ağrısı ve kulak çınlaması için tamamen doktor kontrolünde ilaç aldığını belirtti. İşte Rıza Kayaalp'in konuya dair açıklaması ve milli güreşçimizin başarılarla dolu kariyeri, hayat hikayesi...

Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşında, nereli? Rıza Kayaalp Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı? Rıza Kayaalp güreş kariyeri - Resim : 1

RIZA KAYAALP NEDEN KADRODAN ÇIKARILDI?

Dünya ve Avrupa şampiyonu, olimpiyat ikincisi Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde tedavi amaçlı kullandığı ilaç nedeniyle Paris 2024 Olimpiyatları'nda mindere çıkamayacak. Rıza Kayaalp konuya dair sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı; 

"24 yıllık başarı dolu temiz spor kariyerimin son olimpiyat hazırlığında göstermiş olduğum tüm profesyonel özenime rağmen talihsiz bir durumla karşı karşıyayım." ifadesini kullanan milli güreşçi, şunları kaydetti:

"Hiçbir haber platformu ve yetkili makamlarca açıklama yapılmadan, tüm gelişmeleri her zamanki samimiyetimle öncelikle bizzat benden duymanızı istedim. Uzun süredir devam eden şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerimin son dönemde artması nedeniyle acil müdahale edildi. Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici gibi ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim. Spor camiasında da bütün bu detaycılığım fazlasıyla bilinir. Bahsetmiş olduğum şikayetlerime yönelik tedavi sürecimde bana yazılan reçeteyi spor hekimime yazılı ve sözlü şekilde danışarak spor kariyerimin verdiği profesyonel bilinçle tedavi sürecine başladım. Spor hekimimin onayıyla başlanan bu tedavi sürecinde tarafıma uygulanan yanlış tedavi sonucunda Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkilileri tarafından spor müsabakalarına katılmam tedbiren geçici olarak askıya alındı. Bu bakımdan yaklaşmakta olan Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na da katılamama tehlikesiyle karşı karşıyayım. Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız."

Rıza Kayaalp, "14 Avrupa, 10 dünya ve 3 olimpiyat madalyasını kazanırken esirgemediğiniz dualarınızı ve desteğinizi spor kariyerimin son düzlüğünde yaşadığım bu mağduriyeti aşmak için de esirgemeyeceğinizi umut ediyorum." diye konuştu.

Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşında, nereli? Rıza Kayaalp Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı? Rıza Kayaalp güreş kariyeri - Resim : 2

RIZA KAYALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp, Yozgat'ın Kavurgalı köyünde 10 Ekim 1989 tarihinde işçi ailenin 6. ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başladı.

İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı.

Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında Yozgat Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun oldu. Bozok Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

Grekoromen stil 130 kiloda mücadele eden sporcu Ankara ASKİ Spor kulübü bünyesinde kariyerini sürdürmektedir. 5 kez dünya (2011, 2015, 2017, 2019 ve 2022) ve 12 kez Avrupa (2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022 ve 2023) şampiyonu olmuştur. 2016 Yaz Olimpiyatları'nda gümüş ve 2012 ve 2020 Yaz Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanmıştır.

Semih Kılıçsoy'a İngiltere'den talip Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye'yi 102 sporcu temsil edecek EURO 2024 yarı final maçı izle: İspanya Fransa maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ahmet Çakar'ı kurşunlatan kim?