Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerden hayatı kolaylaştıracak iki yeni icat

Bilim dünyası heyecan verici gelişmelere sahne oluyor... Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerden hayatı kolaylaştıracak iki yeni icat haberi geldi. Buluşlardan biri yarayı daha hızlı iyileştiren yara bandı, diğer ise toz parçacıklarının yapışmasını engelleyen "kendi kendini temizleyen" yüzeyler...

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerden hayatı kolaylaştıracak iki yeni icat

Teknoloji geliştikçe hayatı kolaylaştıracak olan yeni buluşlar heyecan yaratıyor. 

ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden araştırmacılar akıllı yara bandı geliştirdi.

Geliştirilen bant, elektrotlardan, enerji toplama bobininden ve iyileşme sürecine katkı sağlayan sensörlerden oluşuyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, yeni bandajın yarayı, ilk yarım saat içinde bile iyileştirmeye başladığı görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerden hayatı kolaylaştıracak iki yeni icat - Resim : 1

Yaralı bölgeye verilen elektronlar sayesinde hücrelerin yüzde 30 daha hızla iyileştiği ve bölgede cilt dokusunun yenilendiği gözlemlendi.

Akıllı yara bandında az miktarda metal kullanıldığını belirten araştırmacılar, bunun da vücutta kısa sürede çözündüğünü belirtiyor.

Yakında akıllı yara bantlarının insan üzerinde denenmesine başlanması planlanıyor.

KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYEN YÜZEYLER
Teksas Üniversitesi'ndeki araştırmacıların gündeminde ise, toz parçacıklarının yapışmasını engelleyen "kendi kendini temizleyen" yüzeyler var.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerden hayatı kolaylaştıracak iki yeni icat - Resim : 2

TRT Haber'de yer alan bilgiye göre araştırmacılar, yüzeylerde toz parçacıkların malzemeye yapışmasını zorlaştıran nano ölçekli ağ oluşturdu.

İnsan gözünün fark edemeyeceği şekilde değiştirilen bu yüzeylerde parçacıklar birbirine yapışıyor ve bulundukları yere tutunamıyor.

Araştırma sonucuna göre, pürüzsüz yüzeyin yüzde 35'inden fazlası tozlu kalırken, bu teknikle değiştirilen yüzeyin yalnızca yüzde ikisi tozlu görünüyor.

Togg satışları başlıyor Havadaki karbon karbonata dönüştürüldü Depremlerden sonra tuşlu telefon satışı arttı! Merakla bekleniyordu! Sonunda Türkiye'ye de açıldı...