iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar!

iPhone 15 modellerini geçtiğimiz hafta tanıtan Apple, uzun zamandır beklenen yeni iPhone işletim sistemi sürümü iOS 17'yi yayınladı. Bazı iPhone modelleri iOS 17'yi alamadı. Yine de yeni iOS sürümü uyumlu olduğu iPhone'lara StandBy (Beklemede modu), Kişi Posterleri, NameDrop ve Etkileşimli Araç Takımları gibi birçok yeni özellik getirdi. İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17 güncellemesini alan telefonlar...

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar!

"iOS 17 ne zaman yayınlanacak, iOS 17 çıkış tarihi ne zaman?" gibi soruların cevapları da uzun zamandır merak ediliyordu.

12 Eylül akşamı düzenlediği etkinlikte iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max ile Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 gibi yeni ürünlerini tanıtan teknoloji devi Apple ise iOS 17'nin çıkış tarihini 18 Eylül olarak açıklamıştı.

iOS 17 YAYINLANDI

iOS 17'nin çıkış tarihinin 18 Eylül olarak açıklanması sonrası iPhone kullanıcılarının meraklı bekleyişi de başlamıştı. Ancak bu bekleyiş artık son buldu. iOS 17 sonunda yayınlandı. (Not: Güncellemenin cihazlara düşmesi zaman alabilir)

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 1

iOS 17'NİN ÖZELLİKLERİ NELER?

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 2

StandBy (Beklemede modu): Apple, bu özellikten iPhone’unuzu şarj ederken yatay pozisyonda tutarak kullanışlı hale getirebilme özelliği olarak bahsediyor. Bu özellik ile birlikte iPhone bir bilgi ekranı olarak kullanılabiliyor.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 3

Kişi Posterleri: Kişi Posterleri özelliği ile aradığınız kişinin ekranındaki görünümünüzü özelleştirebileceksiniz.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 4

NameDrop: NameDrop adı verilen bu özellik sayesinde iPhone’unuzu başka birinin iPhone’u veya Apple Watch’una yaklaştırdığınızda, paylaşmak istediğiniz belirli telefon numaralarını veya mail adreslerini aynı anda seçebiliyor, Kişi Posteri’nizle birlikte gönderebiliyorsunuz. Yani bu özellik sayesinde cihazların birbirine yaklaştırılması durumunda iletişim bilgileri paylaşılabiliyor.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 5

Canlı Sesli Mesaj: Bu özellik sayesinde, biri sesli mesaj bıraktığında, gerçek zamanlı ve yazılı şekilde mesaj size sunuluyor.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 6

Çevrimdışı Apple Haritalar: Kullanıcılar iOS 17'de haritadaki bir alanı iPhone’una kaydedebiliyor ve offline olarak kullanabiliyor. Yer kartlarında çalışma saatleri ve değerlendirmeler gibi bilgileri görüntüleyebiliyor, arabayla veya yürüyerek bir yere giderken sokak sokak yol tarifi alabiliyorlar.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 7

Siri: Siri'yi aktive etmek için Hey Siri demek gerekiyordu. iOS 17'de artık bunun yerine yalnızca Siri demek yeterli oluyor.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 8

Durum Denetleme (Check In): Bu özellik gideceğiniz yere, örneğin evinize vardığınızda arkadaşınıza veya ailenizden birine bildirim gönderiyor.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 9

Etkileşimli Araç Takımları: Araç takımı (widget) üzerinden müzik çalma, ışıkları kapatma ve çok daha fazla şey yapılabiliyor.

Daha da doğru otomatik düzeltme: Apple'a göre iOS 17'de otomatik düzeltme özelliği, yazı yazarken şimdi size daha da iyi destek sağlıyor. Otomatik olarak düzeltilen kelimelerin geçici şekilde altı çizildiğinden neyin değiştiğini görebiliyor ve dilerseniz tek bir dokunuşla orijinal kelimeye dönebiliyorsunuz.

Ancak bu noktada, bazı özelliklerin de iOS 17'ye daha sonradan ekleneceğini belirtelim.

iOS 17’NİN UYUMLU OLDUĞU iPHONE'LAR (iOS 17 ALAN TELEFONLAR)

iPhone 15
iPhone 15 Plus
iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro Max
iPhone 14
iPhone 14 Plus
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro Max
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone SE (2. nesil veya daha yeni modeller)

BU iPHONE'LAR iOS 17'Yİ ALAMADI

iOS 16 güncellemesini alan iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ise iOS 17 güncellemesini alamadı.

iPhone sahiplerine müjde... İşte iOS 17'nin özellikleri ve iOS 17'yi alan telefonlar! - Resim : 10

iOS 17 NASIL YÜKLENİR?

iOS 17'yi yüklemek için iPhone'unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Yazılım Güncelleme'ye dokunun. Buradan iOS 17'yi indirip yükleyebilirsiniz. Ancak her iOS güncellemesinde yapmanız gerektiği gibi, her ihtimale karşı iPhone'unuzu yedeklemeyi unutmayın.

TÜİK açıkladı! İnternet erişimine sahip girişimlerin oranı arttı TikTok'a ağır ceza iPhone 15 tamir ücretleri Bakan Uraloğlu'ndan sevindiren açıklama: Türksat 6A fırlatılıyor!