KAVURMA TARİFİ: Kavurma nasıl yapılır? Uzmanından ağızda dağılan lokum gibi kavurma tarifi yapılışı ve püf noktaları

Kavurma tarifi, Kurban Bayramı ile birlikte gündeme geldi. Kurban Bayramı adetlerinden biri de kesilen kurbandan hemen kavurma yapmaktır. Peki, kıvamından kavurma nasıl yapılır? Uzmanından ağızda dağılan nefis kavurma yapılışı ve püf noktaları...

KAVURMA TARİFİ: Kavurma nasıl yapılır? Uzmanından ağızda dağılan lokum gibi kavurma tarifi yapılışı ve püf noktaları

Kavurma, Kurban Bayramı'nın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sabah namaz sonrasında kurbanlarını kesen, ibadetlerini yerine getiren vatandaşlar, kavurma tarifi aramaya başladı. Peki, lokum gibi ağızda dağılan nefis bir kavurma yapılır? İşte uzmanından kavurma tarifi...

KAVURMA TARİFİ

Kavurma için malzemeler
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 kg. kuşbaşı et (kuzu ya da orta yağlı dana eti)
2 adet soğan(iri küpler halinde doğranmış)
3 adet köy biberi(doğranmış)
2 adet domates(soyulmuş, küp doğranmış)
1 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kekik

KAVURMA NASIL YAPILIR?

Sac tavanın içerisine 2 yemek kaşığı sıvı yağı koyun ve kızdırın. Üzerine 1 kilogram kuşbaşı kuzu etini ilave edin. Etleri yüksek ateşte suyunu salıp çekene kadar kavurun. Etler hafif kızardığında, iri küpler halinde doğradığınız 2 adet soğanı tavaya ilave edin ve karıştırın. Soğanlar sotelendikten sonra 3 adet yeşil köy biberini de tavaya ekleyin. Sac kavurmayı yüksek ateşte pişirdiğimizden dolayı, malzemeler tavanın dibine yapışıp yanmaması için ara ara karıştırın. Biberler de sotelendikten sonra 2 adet soyulmuş, küp doğranmış domatesleri ekleyin. Domatesler piştikten sonra 1 yemek kaşığı tereyağ ekleyin ve karıştırın. Baharatların tümünü ekleyip, 2-3 dakika karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın ve sıcak olarak servis edin.

KAVURMA TARİFİ PÜF NOKTALARI

Yumuşacık kavurma olması için;

Lezzetini içinde bırakmak için etin öncem mühürlenmesi

Tuzun en son ilave edilmesi

Kavurma içine iç yağı ve kuyruk yağı ilave etmek

Kışlık, dolaba koyacağınız kavurmaların yumuşacık olması için ise tuzunu son anda ilave etmeye ve bolca yağ kullanmayı ihmal etmeyin. Etlerinizi önce güzelce soteleyin. Ardından yağlarla birlikte kavurun ve etler yumuşayıp yağlarla özdeşleşince tuzunu ilave edip ocaktan alın.

Kurban Bayramı'nın geleneksel yemeği kavurma, nasıl hazırlanmalı?

Kesimden 6 ila 24 saat sonra hayvanların kasları rigor mortis (kaslardaki biyokimyasal bir değişiklikten kaynaklanan ve ölen hayvanın uzuvlarını katılaştıran bir ölüm belirtisi) denilen ölüm sertliği halini alırlar. Et pişirilirken, yumuşamasını engeller, pişme süresinin uzamasına neden olur. Bu durum, kesimden bir veya iki gün sonra doğal olarak tersine çevrilir. Bu süre hayvanın cinsine ve etin beklediği ısı derecesine bağlıdır. Yaklaşık 1-2 gün dinlendirilen etler koyun veya kuzu etiyse kendi yağı ile dana etiyse yeterli miktarda su eklenerek pişirilmelidir.

Kurban eti mangal yapılacaksa, nasıl bir yöntem uygulanmalı?

Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna sebep olabileceği için tercih edilmemelidir. Parazitlerin neden olduğu bazı hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı için etler iyice pişirilmelidir. Kurban bayramlarında vazgeçilmez bir et pişirme yöntemi olan ateşte pişirme uygulanırken, etlerin ateşe direkt teması önlenmeli, etler ile ateş arasında 10-15 santimetre boşluk olmalı, etlerin yanmamasına dikkat edilmelidir.

Trabzon'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Antalya'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak, bayramdan önce yatırılır mı? Emekli bayram ikramiyesi yattı mı? 3 bin TL bayram ikramiyesi ne zaman hesaplara yatacak?