Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesi zammının olası 3 senaryosu

Emeklilerin gözü Meclis'ten çıkacak olan bayram ikramiyesi zammında. Masada olası 3 senaryo var. Öyle ki ikramiyeler, net 2 bin lira olarak uygulandığından yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre yüzde 50 zam gelirse 3 bin, yüzde 100 zam gelirse 4 bin, yüzde 150 zam gelirse 5 bin lira olacak.

Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesi zammının olası 3 senaryosu

Memurlar ile SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranının yüzde 49,25'e yükselmesiyle birlikte en düşük emekli aylığı da 7.500 liradan 10 bin liraya çıktı. Emekli maaşlarına yapılan zammında ardından şimdi gözler bayram ikramiyelerine çevrildi.

Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesi zammının olası 3 senaryosu - Resim : 1

ZAM SİNYALİ

2024 yılının Emekliler Yılı' olarak ilan edilmesi ve yerel seçimlerin de etkisiyle kulislerde ikramiyelere zam yapılacağı konuşulurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan da geçtiğimiz günlerde sinyali verdi. Açıklamalarında Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız" dedi.

Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesi zammının olası 3 senaryosu - Resim : 2

MART AYINDA YASALAŞTIRILMASI BEKLENİYOR

Bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenen 8. Yargı Paketi ile birlikte çalışma hayatını ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı torba yasa görüşülecek. Kanal D Ana Haber'de yayınlanan habere göre, emekli ikramiyesine artış sağlayacak düzenleme bu torba yasaya eklenecek. Düzenlemenin mart ayı içerisinde yasalaştırılması bekleniyor.

Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesi zammının olası 3 senaryosu - Resim : 3

MASADA 3 FARKLI ZAM SENARYOSU VAR

Yılda iki kez alınan bayram ikramiyelerine yapılacak zam artışının yüzde 50 ile yüzde 150 arasında olması bekleniyor. Masada ise 3 farklı senaryonun olduğu ifade ediliyor.

Şu anda ikramiyenin net 2 bin lira olarak uygulandığından yola çıkarak yapılan hesaplamalara ve bu senaryolara göre emekli ikramiyesi hesaplaması şöyle hesaplanıyor:

Yüzde 50'lik bir zam alınırsa 3 bin
Yüzde 100'lük bir zamda 4 bin
Yüzde 150'lik bir zamda 5 bin lira

Deniz otobüsünde korku dolu anlar Ömer Çelik'e soruldu: Sıkıcı mısınız? Bir 'evet' kaç para? Kayak Modasının Vazgeçilmez Aksesuarı Güneş Gözlükleri Atasun Optik’te