ABD'den Karabağ açıklaması: Azerbaycan derhal eylemleri durdurmalı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Karabağ’da ateşkes çağrısında bulunarak, “ABD, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri eylemlerinden derin endişe duymaktadır ve Azerbaycan'ı bu eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyor” dedi.

ABD'den Karabağ açıklaması: Azerbaycan derhal eylemleri durdurmalı

ABD, Dağlık Karabağ’da askeri operasyon başlatan Azerbaycan'a "bu eylemleri derhal durdurması" çağrısı yaptı.

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri eylemlerinden derin endişe duyduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Bu eylemler Dağlık Karabağ'da zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştirmekte ve barış umutlarını baltalamakta. Azerbaycan'a daha önce de açıkça ifade ettiğimiz üzere, anlaşmazlıkların çözümünde güç kullanılması kabul edilemez ve bölgede adil ve onurlu bir barış için gerekli koşulların yaratılmasına yönelik çabalara ters düşmekte...

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

MACRON BM GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRACAK

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı telefonla arayarak Dağlık Karabağ'daki durum nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağıracağını söylediği açıklandı.

Ermenistan hükümetinin yaptığı açıklamada, "Görüşmede Azerbaycan'ın saldırısı sonrasında Dağlık Karabağ'daki durum ele alındı. Her iki taraf da güç kullanmanın kabul edilemez olduğunu ve gerilimin azaltılması için uluslararası mekanizmaların kullanılması gerektiğini vurguladı" denildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da askeri harekata başvurmama sözünü tutmadığını belirterek Bakü'ye bombardımanı durdurma ve müzakere masasına dönme çağrısı yaptı.

Bakan Mehmet Şimşek, ABD'de yatırımcılarla buluştu Cumhurbaşkanı Erdoğan BM kürsüsünden dünyaya seslendi İngiltere Prensi Türkiye'ye geliyor! Biden'dan Rusya, Kuzey Kore ve İran'a çağrı